Gas composition studies at the 2015 Atlas TRT test beam
2015 Atlas TRT test Beam'de gaz karışımı çalışmaları
  1. Tez No: 459411
  2. Yazar: EMRE ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN, PROF. DR. SERKANT ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Transition Radiation Tracker (TRT) is a subsystem of the ATLAS inner detector. It provides many hits on charged particle tracking and helps particle identification by measuring transition radiation. At the end of the first run of the Large Hadron Collider, TRT has suffered from some unforeseen effects where caused miniature cracks in its gas pipes. These resulted in gas leaks at a level where using the usual Xenon based gas mixture was no longer feasible in certain parts of the detector. In an effort to understand the transition radiation photon capture performance of the substitute gas mixtures, Krypton-based and Argon-based mixtures, test beam studies using a smaller transition radiation detector (TRD) were undertaken during 2015. In this thesis, we present; this test detector, the relevant test-beam setup, the calibration of the system, the analysis of the data and the results in the form of probability-to-exceed-threshold plots; which can be used as input to future detailed Monte Carlo simulations that are needed to define optimal TRT operating points with substitute gas mixtures. Our results verified that the transition radiation performance of the Krypton gas mixture is better than the Argon mixture but is outperformed by the original Xenon mixture.
Özet (Çeviri)
Transition Radiation Tracker (TRT, geçiş ışıması iz sürücüsü) ATLAS algıcının iç algıç kısmının bir alt sistemidir. Yüklü parçacıkların izlerinin sürmülmesinde kullanılmak üzere pek çok ölçüm sağlamasının yanında, parçacık tanımaya geçiş ışınımı ölçümü yaparak katkıda bulunur.Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın (Large Hadron Collider) birinci çalışma döneminin sonunda, önceden öngörülemeyen etkilerden dolayı TRT gaz borularında çatlaklar oluşmuştur. Çatlakların yarattığı gaz kaçağı, algıcın belirli bölgelerinde Ksenon temelli gaz karışımının kullanılmasını ekonomik olmaktan çıkarmıştır. Temel gaz karışımının yerine kullanılabilecek olan (Kripton ve Argon temelli) gaz karışımlarının geçiş ışınımı fotonlarını yakalama performansının anlaşılması için küçük bir geçiş ışınımı algıcının yardımı ile test demetiyle çalışmalar 2015 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu tez dahilinde sunduklarımız şöyle sıralanabilir; kullanilan test algıcı, test demeti sisteminin kurgusu, sistemin ölçümler için ayarlanması (kalibrasyon), verilerin analizi ve bulguların eşik geçme ihtimali çizimleri şeklinde gösterimi. En sonda sunduğumuz bu çizimler gelecekte yapılacak detaylı bir Monte Carlo benzetimine girdi olarak kullanılacaktır ve böylelikle benzetim, bahsi geçen gaz karışımlarında TRT'nin en uygun çalışma noktasının bulunmasında kullanılabilir hale gelecektir.Bulgularımız, Kripton temelli gaz karışımının geçiş ışınımını ölçme performansının argon temelli olandan daha yüksek olduğunu, ancak Ksenon temelli karışımın performansına ulaşamadığını doğrulamaktadır.