Design and development of a web-based science learning tool with a sample unit on particulate nature of matter
Maddenin tanecikli doğası örnek ünitesini içeren bir web-tabanlı fen öğrenme aracının tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 232603
  2. Yazar: NESLİHAN ER
  3. Danışmanlar: PROF. DİLEK ARDAÇ, YRD. DOÇ. DR. BUKET YAKMACI GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın öncelikli hedefi yapılandırıcı yaklaşım ve fen eğitiminde argümantasyon metodunun güncel uygulamalarından elde edilen öğretim tasarımı prensipleri ve önerilerini takip eden web tabanlı bir fen öğrenme aracı (WebFen) tasarlamak ve geliştirmektir. Araştırmacı tarafından Adobe Flash ve ASP.net yazılım platformları kullanılarak geliştirilen ve uygulanan bu araç ulusal fen müfredatına uygun çeşitli etkileşimli öğrenme etkinlikleri içermektedir. Araç öğrenci etkinlik, öğretmen gözlem ve yönetim olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır.Bu araç, öğrencilerin seçilen fen ünitesi ile ilgili kavramsal bilgilerini ve literatürde fen eğitiminin önemli bir öğesi olarak işaret edilen argüman oluşturma becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiştir. Öğrenciler WebFen'le çalışarak, etkinlikler içinden idialarını destekleyici kanıtlar bulmaya ve argüman cümleleri oluşturmaya çalışırlar. Araç öğretmenler için çeşitli gözlem özellikleri de içermektedir. Önceki araştırmalarda, öğrencilerin maddenin taneikli doğası konusunun önemi ve öğrencilerin bu konudaki öğrenme zorlukları vurgulanmıştır. Bu çalışmalar aynı zamanda çoklu ortam tabanlı gösterimlerin öğrencilerin parçacık kavramını anlamalarındaki önemini de göstermiştir. Maddenin tanecikli doğası konusu, bu çalışmada örnek olarak seçilmiş ve öğrenme etkinlikleri bu konu için tasarlanmıştır.Çalışma aynı zamanda öğretmenlerden WebFen'in etkinliği ile ilgili geri bildirim almak ve düzenlemeler yapmak için ön değerlendirme çalışması ile sistemin etkinliği ve kullanılabilirliği konusunda ön bilgi almak üzere öğrencilerle yapılan bir pilot çalışmayı içerir. Pilot çalışmanın sonuçları öğrencilerin WebFen'i kullandıktan sonra öğrencilerin tanecikli yapıya ilişkin anlama düzeylerinin arttığını ve sistemin kullanılabilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is design and development of WEBFEN, a web based science learning tool that follows instructional design guidelines and suggestions derived from current practices of constructivist approach and argumentation method in science education. The tool that is developed and implemented by the researcher using Adobe Flash and ASP.net software platforms includes a variety of interactive learning activities compatible with national science curriculum. It includes three main sections which are student activity, teacher monitoring and administration environments.This tool is designed to help students develop conceptual knowledge on selected unit and also gain argument building skill which is noted as an important element of science education in the literature. As students explore the WebFen, they try to find out evidences for their claims and build up argument statements. The tool also provides various monitoring features for teachers. A review of previous research highlighted the significance of and students? difficulties on the particulate nature of matter subject. These studies also showed the value of multimedia-based representations in helping students to gain particulate understanding of matter. The particulate nature of matter unit was selected as a sample and learning activities are designed for that topic in the context of present study.The study also includes a preliminary effectiveness study with teachers in order to get feedback and carry out revisions for the tool and a pilot study with students to get initial data on the WebFen?s effectiveness and usability. The results of pilot study showed that students had an improved particulate understanding after using WebFen and that the tool was usable.