Farklılaştırılmış öğretim stratejisi olarak kullanılan dijital öykü kartlarının öğrenme güçlüğü ve üstün zekalı öğrencilerin öykü yazma becerilerine etkisi
The effect of digital story cards used as a differentiated instruction strategy on the story-writing skills of students with learning disabilities and gifted students
- Tez No: 937785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÇİTİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu araştırma, tablet aracılığıyla sunulan dijital öykü kartlarının öğrenme güçlüğü olan ve üstün yetenekli öğrencilerin yazılı anlatım becerileri üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Günümüz eğitim sistemlerinde bireysel farklılıkların gözetilmesi ve öğrenme sürecinin bireyselleştirilmesi giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler, yazılı anlatım sürecinde bilişsel ve dil becerileri açısından çeşitli zorluklarla karşılaşırken, üstün yetenekli öğrenciler ise daha yaratıcı ve karmaşık yapılar oluşturma eğilimindedirler. Bu farklı öğrenme profillerine yönelik destekleyici materyallerin geliştirilmesi, yazma becerilerinin geliştirilmesine yönelik etkili bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, dijital öykü kartları, bireyselleştirilmiş öğretim uygulamalarıyla öğrencilere destek sunarak, onların yazma sürecine aktif katılımını artırmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, tek denekli araştırma desenlerinden denekler arası yoklama evreli çoklu yoklama deseni kullanılarak, dijital öykü kartlarının yazılı anlatım becerilerine etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Çalışma, Ankara ilinde bir Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde öğrenim gören toplam altı öğrenci (üç üstün yetenekli ve üç öğrenme güçlüğü olan öğrenci) ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin yazma becerileri, öğretim sürecinin her aşamasında ürettikleri yazılı ürünler değerlendirilerek ölçülmüştür. Çalışmanın amacı, dijital öykü kartlarının farklı öğrenme profillerine sahip öğrenciler üzerinde nasıl bir etki yarattığını belirlemek ve öğretmenlerin bu materyalleri sınıf içi öğretimde nasıl daha etkili kullanabileceklerine dair öneriler sunmaktır. Bu amaçla dijital öykü kartları sarı, mavi ve kırmızı olmak üzere üç kategoride hazırlanmıştır. Sarı kategori desteklenmesi gereken öğrenciler için temel öykü ögelerini içeren kartlardır. Mavi kartlar, ortalama başarılı olan öğrenciler için hazırlanmış ve sarı kartlar ile birlikte kullanılarak öğrencilere ögeler açısından zengin öyküler oluşturmayı hedeflemektedir. Kırmızı kartlar diğer tüm kartlarda birlikte kullanılarak ortalamanın üzerinde olan ve üstün zekalı öğrencilerin yaratıcılıklarını artırmayı hedefleyen öykü ögelerine sahip kartlardır. Araştırmanın ilk aşaması olan ihtiyaç analizinde, dijital öykü kartlarına duyulan gereksinimi belirlemek amacıyla sosyal medya platformlarından veri kazıma (web scraping) yöntemiyle içerik toplanmış ve öğretmen görüşleri ile karşılaştırılmıştır. Bu süreçte metin madenciliği, duygu analizi ve konu modellemesi gibi doğal dil işleme (DDİ) teknikleri kullanılmıştır. Web kazıma verileri analiz edilerek, eğitimcilerin yazılı anlatım becerileri ile ilgili dijital araç kullanımına dair eğilimleri belirlenmiş ve öğretmen görüşleriyle birleştirilerek dijital öykü kartlarının eğitimde nasıl bir boşluğu doldurabileceği değerlendirilmiştir. Deneysel uygulama sürecinde, öğrencilere dijital öykü kartları aracılığıyla farklılaştırılmış yazma etkinlikleri sunulmuş ve öğrencilerin yazılı anlatım performansları sistematik bir şekilde değerlendirilmiştir. Öğrencilerin yazma performanslarını ölçmek amacıyla Hikâye Elementleri Değerlendirme Ölçeği (Coşkun, 2005) ve 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Ölçeği (Özkara, 2007) kullanılmıştır. Öğretim sürecinin her aşamasında öğrencilerin yazılı anlatım becerilerini değerlendirmek amacıyla oturum bazlı analizler gerçekleştirilmiş ve performans değişimleri zaman serili çizgisel grafiklerle görselleştirilmiştir. Yoklama evreli çoklu yoklama deseni kullanılarak gerçekleştirilen deneysel uygulamada, öğrencilerin yazma becerilerinde meydana gelen gelişmeler grafiksel analiz yöntemleriyle yorumlanmıştır. Araştırmada ayrıca sosyal geçerlik verileri toplanmış ve betimsel analiz teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Öğrencilerin dijital öykü kartlarına yönelik algıları, öğretmenlerin uygulamaya ilişkin görüşleri ve ailelerin çocuklarının yazma sürecine dair gözlemleri analiz edilerek, dijital öykü kartlarının öğretim ortamlarında nasıl bir etki yarattığı detaylı şekilde incelenmiştir. Bu analizler sonucunda, dijital öykü kartlarının yazılı anlatım becerilerini geliştirmeye yönelik olarak hem öğrenme güçlüğü olan hem de üstün yetenekli öğrenciler için etkili bir araç olduğu ortaya konmuştur. Özellikle, öğrencilerin yazılı anlatım süreçlerinde daha yaratıcı, yapılandırılmış ve akıcı metinler oluşturdukları, yazma kaygılarının azaldığı ve sürece daha fazla motive oldukları gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, dijital öykü kartlarının bireyselleştirilmiş öğretim stratejileriyle birleştirilerek yazma becerilerini geliştirmede güçlü bir araç olarak kullanılabileceği öngörülmektedir. Araştırma, öğretmenlerin dijital öykü kartlarını sınıf içi öğretimde nasıl daha etkili şekilde kullanabileceklerine dair öneriler sunmakta ve öğrenme güçlüğü yaşayan ya da üstün yetenekli öğrencilerin yazılı anlatım becerilerinin desteklenmesine yönelik uygulamalara ışık tutmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma eğitimde teknoloji destekli materyallerin önemini vurgulamakta ve dijital öykü kartlarının, öğrenme güçlüğü olan ve üstün yetenekli öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına yönelik öğretim süreçlerinde etkili bir şekilde kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. Bu araştırma, gelecekte farklı öğrenci grupları ve öğretim ortamlarında dijital destekli yazma uygulamalarının daha kapsamlı şekilde değerlendirilmesine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of digital story cards presented via tablets on the written expression skills of students with learning difficulties and gifted students. In modern education systems, considering individual differences and personalizing the learning process is becoming increasingly important. Students with learning difficulties face cognitive and linguistic challenges in written expression, while gifted students tend to create more complex and creative structures. Developing supportive materials tailored to these different learning profiles is considered an effective approach to improving writing skills. In this context, digital story cards aim to support students through individualized instructional practices, enhancing their active participation in the writing process. In this study, a multiple-baseline design, one of the single-subject research designs, was used to experimentally examine the effects of digital story cards on written expression skills. The study was conducted in Ankara, involving six students (three gifted and three with learning difficulties) from a Science and Arts Center (BİLSEM) and a special education and rehabilitation center. The students' writing skills were assessed at each stage of instruction through their written products. The objective was to determine the effects of digital story cards on students with different learning profiles and provide recommendations on how teachers can use these materials more effectively in classroom instruction. For this purpose, the digital story cards were designed in three categories: yellow, blue, and red cards. Yellow cards contained fundamental story elements and were intended for students requiring additional support. Blue cards were designed to be used alongside the yellow cards to help students construct richer stories, particularly for those performing at an average level. Red cards incorporated elements from all previous categories and aimed to enhance the creativity of students performing above the average and those identified as gifted. In the first phase of the study (needs analysis), web scraping techniques were used to collect data from social media platforms, and these findings were compared with teacher opinions. Natural language processing (NLP) techniques such as text mining, sentiment analysis, and topic modeling were employed in this process. The web scraping data were analyzed to identify trends in educators' attitudes toward digital tools for developing writing skills, and the results were integrated with teacher opinions to assess the necessity of digital story cards in education. During the experimental phase, students engaged in differentiated writing activities using digital story cards, and their written expression performance was systematically assessed. The Story Elements Evaluation Scale (Coşkun, 2005) and the 6+1 Analytic Writing and Assessment Scale (Özkara, 2007) were used to measure students' writing performance. Session-based analyses were conducted at each stage of instruction, and changes in performance were visualized using time-series line graphs. The multiple-baseline design allowed for the examination of students' writing skill development through graphical analysis methods. Additionally, social validity data were collected and analyzed using descriptive analysis techniques. Students' perceptions of digital story cards, teachers' views on implementation, and parents' observations regarding their children's writing progress were examined in detail. The findings demonstrated that digital story cards are an effective tool for enhancing written expression skills in both students with learning difficulties and gifted students. Notably, students showed increased creativity, structured and fluent text production, reduced writing anxiety, and greater motivation for writing. Based on the results, digital story cards are suggested as a powerful tool for improving writing skills through individualized instructional strategies. The study provides insights into how teachers can effectively integrate digital story cards into classroom instruction and highlights the potential of these materials to support written expression skills in students with learning difficulties and gifted students. In conclusion, this research emphasizes the importance of technology-assisted materials in education and demonstrates that digital story cards can be effectively used to address the individual learning needs of students with learning difficulties and gifted students. Furthermore, the study offers recommendations for future research on the use of digital-assisted writing applications in various student groups and instructional settings.