Web 2.0 araçları ile desteklenen çevrimiçi eğitim uygulamalarının 7. sınıf öğrencilerinin canlılarda üreme, büyüme ve gelişme ünitesindeki akademik başarılarına ve 21. yüzyıl becerilerine etkisi
The effect of online education applications supported by web 2.0 tools on the academic achievement and 21st century skills of 7th grade students in the unit of reproduction, growth and development in living organisms
  1. Tez No: 747798
  2. Yazar: HATİCE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL UMDU TOPSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu araştırmada, web 2.0 araçları ile desteklenen çevrimiçi eğitim uygulamalarının 7. sınıf öğrencilerinin Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme ünitesindeki akademik başarılarına ve 21. yüzyıl becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılı İstanbul ili Esenyurt ilçesinde bulunan bir özel okulda çevrimiçi derslere katılım imkânı olan ve 7. sınıfta öğrenim gören 14 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcılar (n=14) ile dersler söz konusu müfredata ek olarak Milli Eğitim Bakanlığı Fen Bilimleri Öğretim Programı'nın (2018) kazanımları doğrultusunda, çevrimiçi ortamda web 2.0 araçları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Süreç boyunca nitel ve nicel veriler eş zamanlı olarak toplanmış, veriler ayrı ayrı analiz edilmiş ve süreç sonunda elde edilen bulgular ilişkilendirilerek yorumlanmıştır. Bu nedenle araştırma deseni olarak yakınsayan paralel karma yöntem deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda veri toplama aracı olarak; Aygün (2019) tarafından geliştirilen“Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme Ünitesi Başarı Testi”, Gülen (2013) tarafından geliştirilen“21. Yüzyıl Öğrenme Becerilerinin Düzeyi Envanteri”kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler, SPSS programı kullanılarak non-parametrik testlerden wilcoxon analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından geliştirilen“Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme Ünitesi Çalışma Kağıdı”,“Öğrenci Günlüğü”,“Yarı Yapılandırılmış Telefon Görüşmesi”, Atalay (2015) tarafından geliştirilen“Sınıf Gözlem Formu”, Külegel (2020) tarafından geliştirilen ve araştırmacı tarafından açık uçlu soru formu olarak yeniden düzenlenen“21. Yüzyıl Becerileri Açık Uçlu Soru Formu”kullanılmıştır. Elde edilen nitel veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre web 2.0 araçları ile desteklenen çevrimiçi eğitim uygulamalarının öğrencilerin Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme ünitesindeki akademik başarılarını ve 21. yüzyıl becerilerini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Nicel ve nitel bulgulardan ulaşılan sonuçlarının paralellik gösterdiği ve birbirlerini destekler nitelikte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of online education applications supported by web 2.0 tools on the academic achievement and 21st century skills of 7th grade students in the Reproduction, Growth and Development unit in Living things were examined. The sample of the research consists of 14 students who are studying in the 7th grade and who have the opportunity to attend online classes in a private school located in Esenyurt district of Istanbul in the 2020-2021 academic year. In addition to the aforementioned curriculum, the lessons with the participants (n=14) were conducted using web 2.0 tools in the online environment in line with the achievements of the Ministry of National Education Science Curriculum (2018). During the process, qualitative and quantitative data were collected simultaneously, the data were analyzed separately and the findings obtained at the end of the process were interpreted by correlating. For this reason, the convergent parallel mixed method design was used as the research design. The“Reproduction, Growth and Development Unit Achievement Test in Living Things”developed by Aygün (2019) and the“Level of Learning Skills of the 21st Century Inventory”developed by Gülen (2013) were used as data collection tools in the quantitative dimension of the research. Quantitative data obtained were analyzed by wilcoxon analysis, one of the non-parametric tests, using the SPSS program. In the qualitative aspect of the research, as data collection tool,“Reproduction, Growth and Development Unit Worksheet”developed by the researcher,“Student Diary”,“Semi-structured Telephone Interview”,“Class Observation Form”developed by Atalay (2015), The“21st Century Skills Open-Ended Questionnaire”developed by Külegel (2020) and reorganized as an open-ended question form by the researcher was used. The obtained qualitative data were analyzed by content analysis. According to the findings obtained as a result of the research, it was seen that online education applications supported by web 2.0 tools positively affected the academic achievements and 21st century skills of the students in the Reproduction, Growth and Development unit in Living Things. It has been determined that the results obtained from the quantitative and qualitative findings show parallelism and support each other.