Design of composite laminates for optimum frequency response
Tabakalı kompozitlerin optimum frekans cevabı için tasarımı
- Tez No: 232631
- Danışmanlar: DOÇ. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, tabakalı simetrik kompozit plakaların doğal frekans cevabı optimize edilmiştir. Tabakalı plakanın doğal frekans hesaplamasında eğilme-burulma etkilerini hesaba katan analitik bir yöntem kullanılmıştır. Böylece daha önceki bazı çalışmalarda olduğu gibi hatayı engellemek için kısıtlanan tabakalı plakanın fiber yönlerine bu çalışmada herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Temel frekans maksimizasyonu ve frekans ayırımı maksimizasyonu olmak üzere iki çeşit problem göz önüne alınmıştır. Lokal optimum sayısının çok olmasından dolayı optimal tasarımları bulmak için evrensel bir optimizasyon yöntemi olan direk tavlama simülasyonu kullanılmıştır. Sonuçlar değişik en/boy oranları için bulunmuştur. Tasarım değişkenlerinin sayısı ve alabilecekleri değerler değiştirildiğinde optimal frekansa olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, natural frequency response of symmetric laminated composite plates was optimized. An analytical model accounting for bending-twisting effects was used to determine the laminate natural frequency. In this way, no limitations needed to be imposed on the stacking sequence of laminates to avoid error as in some of the previous studies. Two types of problem, fundamental frequency maximization and frequency separation maximization, were considered. Because of the existence of numerous local optimums, a global search algorithm, direct simulated annealing, was utilized as to find the optimal designs. Results were obtained for different plate aspect ratios. Effects of the number of design variables and the range of values they take on the optimal frequency were also investigated.