TDMA based wireless sensor network for military monitoring (MILMON)
Askeri gözetleme amaçlı zaman bölümlü çoklu erişim tabanlı kablosuz algılayıcı ağ sistemi
- Tez No: 232632
- Danışmanlar: DOÇ. FATİH ALAGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kablosuz algılayıcı ağlar (KAA) akıllı çevreler yaratılmasını sağlayan yeni bir ağ ailesidir. KAA'ların birçok kullanım alanı olmasına rağmen, askeri amaçlı olanları en ilginçleridir. Bu tezde, askeri gözetleme amaçlı zaman bölümlü çoklu erişim tabanlı yeni bir KAA (MILMON) önerilmiştir. MILMON geniş alanlarda makul bir sure dahilinde çalışmak üzere geliştirilmiştir. MILMON'un tasarım hedefleri enerji harcamasını azaltmak, gecikmeyi azaltmak, hata toleransını artırmaktır. Zaman bölümlü çoklu erişim tabanlı sistemlerin ana problemleri zaman senkronizasyonu ve zaman bölme dağıtımıdır. MILMON'u gerçekleyebilmek için, yeni bir zaman senkronizasyon mekanizması (SyncHRT), yeni bir zaman bölme dağıtım mekanizması (ft_DTSM) ve veri gösterge bölmesi mekanizması (DISM) önerilmiştir.Çıkış düğümünde bulunan uzun menzilli verici ile zaman senkronizasyonu, SyncHRT, enerji harcamasını en aza indirmek ve kesinliği artırabilmek amacı ile tasarlanmıştır. Uzun menzilli vericinin yolladığı sinyalleri birçok algılayıcı düğümün alabildiği kabul edilerek bu mekanizma geliştirilmiştir. Böylece çıkış düğümünün sinyalleri ile düğümler kendilerini doğrudan çıkış düğümüne senkronize edebilmektedir. Simülasyon modelleri SyncHRT'nin enerji harcamasını azaltırken kesinliği de arttırdığını göstermiştir. MILMON için önerilen bir başka mekanizma ise gecikmeye hassas, enerji verimli ve hata toleranslı dağıtık zaman bölümü dağıtım algoritmasıdır (ft_DTSM). Halen mevcut olan zaman bölümü dağıtma algoritmalarından çok daha az enerji harcar ve KAA'larda çok sık görülen yaklaşımlı veri trafiği esas alarak gecikmeyi de azaltır. ft_DTSM'in hata toleranslı yapısı, tek nokta hatalarına karşın ağın çalışabilmesine yardımcı olur. Askeri gözetleme sistemlerinin çoğunda olduğu gibi düşük veri yüklerine sahip sistemlerde, enerji harcamasını azaltan bir diğer mekanizma olarak veri gösterge bölmesi mekanizması (DISM) geliştirilmiştir.Analiz ve simülasyon sonuçları, sadece gecikme yada sadece enerji harcaması için MILMON'dan daha iyi performans gösteren KAA'lar olmasına karşın, MILMON'un enerji, gecikme ve hata toleransı konularında bir eniyileme gerçekleştirebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Wireless sensor network (WSN) is a new network family that enables to create smart environments. Although WSN has many application areas, military applications of WSN are very interesting. In this thesis, a new TDMA based sensor network for military monitoring (MILMON) is proposed. MILMON is developed to operate in large areas for acceptable lifetime periods. Design considerations of MILMON are energy consumption, delay, and fault tolerance. The main problems of TDMA based systems are time synchronization and time slot distribution. In order to realize MILMON, a new time synchronization mechanism (SyncHRT), a new distributed time scheduling mechanism (ft_DTSM) and data indicator slot mechanism (DISM) are proposed. Time synchronization with high range transmitter, SyncHRT is designed to minimize energy consumption and maximize precision. It assumes the existence of high range transmitter, so that many of the nodes can receive the broadcast signal of the high range transmitter. In this way, sensor nodes can be synchronized to a central point. Simulation model shows that SyncHRT can reduce energy consumption and increase precision. Another mechanism proposed for MILMON is delay sensitive, energy efficient and fault tolerant distributed slot assignment algorithm (ft_DTSM). It uses much less energy than the existing slot assignment mechanisms and it reduces delay with the convergecast traffic assumption which is very common traffic type for WSNs. Its fault tolerant structure helps to survive against single point of sensor node failures. Another mechanism proposed for MILMON is data indicator slot mechanism (DISM) which reduces energy consumption especially on low traffic requirements, as in most of the military monitoring systems.Analysis and simulation show that although there are WSN systems that perform better than our system for only energy consumption or for only delay, MILMON realizes an optimization on energy, delay and fault tolerance.