Screening of spastin, atlastin, NIPA1 and REEP1 genes in hereditary spastic paraplegia (HSP) patients
Herediter spastik parapleji hastalarında (HSP) spastin, atlastin, NIPA1 ve REEP1 genlerinin taranması
  1. Tez No: 232633
  2. Yazar: ÇİĞDEM ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. ESRA BATTALOGLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Strümpell-Lorrain Sendromu veya Ailesel Spastik Parapleji olarak da bilinen Herediter Spastik Parapleji (HSP), alt ekstremitelerde görülen ilerleyici kasılma ve zayıflık ile karakterize edilen kalıtsal nörodejeneratif bir hastalık grubudur. Hastalığın görülme sıklığı 100.000 kişide üçtür. Genetik çeşitlilik gösteren bir hastalıktır ve şimdiye kadar otozomal baskın, otozomal resesif ve X'e bağlı kalıtılan HSP tiplerinden sorumlu 39 kromozomal bölge tanımlanmıştır.Bu çalışmada, 42 HSP ve CMT hastasında HSP'nin genetik altyapısı araştırıldı. Spastin, Atlastin, REEP1 and NIPA1 mutasyonları otozomal baskın HSP vakalarının yaklaşık yüzde 50'sinden sorumludurlar ve bu sebeple, hastalarımızın taşıdıkları olası dizi değişimlerinin saptanabilmesi için SSCP analizi kullanılarak incelendiler. SPG4 fenotipine yol açan Spastin gen mutasyonları diğer toplumlarda en yaygın genetik bozukluk olarak bilinse de (yaklaşık yüzde 40), bizim hasta grubumuzda sadece iki hastada belirlendi. Aynı şekilde, ikinci en yaygın genetik hasar belirlenen (yaklaşık yüzde 10) ve SPG3A fenotipiyle sonuçlanan Atlastin mutasyonuna hasta grubumuzda sadece bir hastada rastlandı. NIPA1 ve REEP1 genlerinde mutasyon belirlenmemesi bu genlerin ülkemizdeki HSP vakalarına genetik katkılarının düşük seviyede olabileceğini göstermektedir.Hastalarımızdan birinde Atlastin geninde tanımlanan c.941A>G yanlış anlam mutasyonunun anormal sekonder yapıya neden olarak proteinin GTPaz aktivitesini bozabileceği veya atlastin proteininin diğer proteinlerle bağlantısını engelleyebileceği savlandı. Bunun dışında, iki hastamızda Spastin geninde kısa protein oluşumuna yol açan bir insersiyon (c.310_311insA) ve bir nonsense (c.1741C>T) mutasyonu bulunmuştur. Bu değişimler fonksiyonel AAA bölgesini bozarak fonksiyonel spastin miktarının azalmasına ve doğrudan protein aktivitesinin düşmesine neden olabilirler. Elde ettiğimiz bu sonuçlar, Atlastin ve Spastin genlerinin otozomal baskın saf tip HSP patogenezindeki olası rollerinin anlaşılmasına yardımcı olacaktır.Mutasyon saptanmayan hastalarda otozomal baskın HSP'den sorumlu diğer genlerin taranması gerekmektedir. Bunun dışında, ülkemizdeki akraba evliliklerinin sayısının fazlalığı da göz önüne alındığında, hasta grubumuzda otozomal resesif HSP tiplerinin diğer toplumlara oranla daha yaygın olabileceği sonucu doğmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hereditary Spastic Paraplegia (HSP), also known as Strümpell-Lorrain Syndrome or Familial Spastic Paraplegia (FSP), is a group of inherited neurodegenerative disorders that is characterized by progressive spasticity and weakness of the lower extremities. The prevalance of the disease is three people per 100,000. HSP is a genetically heterogeneous disease and up to date, 39 loci for autosomal dominant, recessive, and X-linked forms of HSP have been identified.In this study, the genetic background of HSP disease was investigated in a total of 42 HSP and CMT patients. Since Spastin, Atlastin, REEP1 and NIPA1 mutations are responsible for more than 50 per cent of AD-HSP cases, these genes were screened for probable sequence alterations by SSCP analysis. Although Spastin gene mutation is known to be the most common (about 40 per cent) genetic defect leading to SPG4 phenotype in other populations, only two Spastin mutations were found among 13 AD pure HSP patients. Consistently, Atlastin mutation, the second most common (about 10 per cent) genetic defect resulting in SPG3A phenotype, was found only in one patient. Besides, no mutations on NIPA1 and REEP1 genes could be identified suggesting that genetic contribution of these genes in our population is not very high.The missense Atlastin mutation, c.941A>G, identified in one HSP patient may lead to the disease by impairing the GTPase activity of the protein via introducing an abnormal secondary structure, or association of atlastin with other proteins such as spastin. Besides, an insertion (c.310_311insA) and a nonsense (c.1741C>T) mutation were identified in the Spastin gene of two of our patients, resulting in formation of truncated proteins. These alterations may directly cause loss of protein activity by inactivating functional AAA domain which in turn leads to decrease the amount of functional spastin. These findings will help to unravel the possible functions of Atlastin and Spastin genes in the pathogenesis of AD pure HSP.The patients should be further screened for other AD-HSP genes. Furthermore, according to the high number of consanguineous marriages in Turkey, these results may be the indicator of high incidence of autosomal recessive types of HSP in Turkish population.