Detection with partial information for the gaussian setup in the potential presence of a jammer
Potansiyel bir karıştırıcının varlığında gauss kurgusu için kısmi bilgiyle sezim
- Tez No: 232639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KIVANÇ MIHÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tezimizde verici ve alıcı kod çizelgeleri arasında bir bakışımsızlığın bulunduğu?kısmi bilgiyle iletişim? problemini sunuyoruz. Bu yapıyı potansiyel bir karıştırıcınınvarlığında Gauss dağılımına sahip gürültü kanalı için sezim-teoriksel bir içerikte inceliy-oruz. Öngörulen yapıda, alıcı tarafında mevcut olan kısmi bilgi, verici kod çizelgesininboyutlarının azaltılarak doğrusal bir dönüştürücü aracılığıyla gerçekleştirilen bir uyarla-masından oluşmaktadır. Tezin ilk kısmında, karıştırıcının var olmadığı duruma odak-lanarak maksimum-sonsal-olasılık açısından en iyilenmiş sezim kuralı ve bu kuraladayanan koşullu (kısmi bilgiye koşullanmış) hata olasılığını türetiyoruz. Sonrasında,yapıcı bir şekilde iki tür en iyilenmiş doğrusal dönüşüm sınıfını niceliyoruz: Birincisınıfta zarar fonksiyonu, maksimum-sonsal-olasılık açısından en iyilenmiş sezicinin koşulluhata olasılığı üzerindeki Chernoff sınırının beklenen değerinden; ikinci sınıfta ise, öncedenbelirttiğimiz koşullu hata olasılığının verili bir değerden daha büyük olma olasılığıolarak tanımladığımız, ?başarısızlık olasılığı? üzerinde bilinen bir sınırdan oluşmaktadır.Tezin sonraki kısmında, karıştırıcının eklenen Gauss gürültüsüyle birlikte mevcut bu-lunduğu (en fazla güç sınırlamasıyla) durumu incelemekteyiz. Bu durumda, öncelikleen-küçük- Öklit-uzaklığı sezicisinin koşullu hata olasılığını, kısmi bilginin ve karıştırıcınınişaretinin bir fonksiyonu olarak türetiyoruz. Daha sonra, belirtilen koşullu hata olasılığınıen çok arttıran, ?en-kötü durum? karıştırıcı yaklaşımını niceliyoruz. Sonuç olarak, enkötü durum başarısızlık olasılığı açısından doğrusal dönüştürücülerin seçimi için birölçüt öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
We introduce the problem of communication with partial information, wherethere is an asymmetry between the transmitter and the receiver codebooks. We studythis setup in a binary detection theoretic context for the additive colored Gaussiannoise channel in the potential presence of a jammer. In our proposed setup, the par-tial information available at the detector consists of dimensionality-reduced versionsof the transmitter codewords, where the dimensionality reduction is achieved via alinear transform. In the first part of the thesis, we focus on the ?no-jammer? case andaccordingly find the MAP-optimal detection rule and the corresponding conditionalprobability of error (conditioned on the partial information the detector possesses).Then, we constructively quantify two optimal classes of linear transforms: For the firstclass, the cost function is the expected Chernoff bound on the conditional probabil-ity of error of the MAP-optimal detector; for the second class, the cost function isa certain upper bound on the failure probability, which is defined as the probabilityof the aforementioned conditional error probability being greater than a given con-stant. In the second part of the thesis, we study the case where an active jammer ispresent (sub ject to a peak power constraint) together with additive colored Gaussiannoise. In this case, we first derive the conditional probability of error of a minimumEuclidean distance detector as a function of the receiver partial information and thejammer signal. Then, we quantify the worst-case jammer strategy, which maximizesthe aforementioned conditional probability of error. As a result, we propose a criterionfor choosing the dimensionality-reducing linear transforms in the sense of worst-casefailure probability.