Ti-Al-V alaşımlarının difüzyon kaynaklı bağlantılarının mekanik ve mikroyapısal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of microstructure and mechanical properties of diffusion bonded Ti-Al-V alloys
  1. Tez No: 232699
  2. Yazar: SERKAN ÜNGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDİNÇ KALUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ti-Al-V alasımları düsük yogunluk ve üstün yüksek sıcaklık özellikleri ile uzay ve havacılık sektörlerinde kullanılmaktadır. Bu alasımların kaynak kabiliyetlerinin iyi olması, ticari kullanımlarını arttıracak önemli bir faktördür. Difüzyon kaynagının, tüm Ti alasımlarında oldugu gibi, döküm veya özel plastik sekil verme islemleri ile üretilmis TiAl alasımlarında da basarıyla uygulanabildigi belirlenmistir. Çalısmamızda difüzyon kaynagının seçilmesinin nedeni, bu yöntemde malzemelerin ergime sıcaklıklarına çıkılmaması ve birlesme yerinde ana metalde ITAB olmamasıdır. Bu çalısmada, plastik sekil verme ile üretilmis ASME SB 348 Grade 5 (Ti6Al4V) boru malzemesinden alınmıs numunelerin, ticari difüzyon kaynagı ekipmanlarının kapasiteleri sınırlarında kaynak parametreleri kullanılarak kaynak edilebilirligi arastırılmıstır. Degisik kaynak parametreleri ile elde edilen birlestirmelerin kaynak bölgesinde olusan içyapı incelenmis ve herhangi bir kaynak hatası olup olmadıgı tespit edilmistir. Ayrıca, bu birlestirmelerin mekanik özellikleri, kesme testi yapılarak belirlenmis ve optimum kaynak parametreleri tespit edilmeye çalısılmıstır. Anahtar Kelimeler : Difüzyon Kaynagı, Ti-Al-V Alasımları, Ti6Al4V Alasımı, Mekanik Özellikler, Yüksek Sıcaklık, Metallerarası Bilesikler
Özet (Çeviri)
Ti-Al-V alloys are used for space and aviation sectors by low density and high temperature properties. It has been well demonstrated that diffusion bonding, that is a commonly used joining technology in conventional Ti alloys, can successfully be used in joining of Ti-Al alloys both in as cast or special rolled conditions. We have chosen diffusion bonding in our study because the bonding temperature doesn?t incresae from the melting point of materials and there isn?t HAZ (Heat Affected Zone) on materials by bonding. In this study, diffusion bondability of Ti6Al4V (ASME SB 348 Grade 5 Pipe Material) alloy specimens manufactured by special rolled condition using bonding parameters in the range of commercially available equipments was studied. Microstructural investigations in the joint area of the bonds were conducted to observe the presence of any weld defect. Additionally, the mechanical behaviour of the bonds was determined by shear testing to find out of the optimum bonding parameters. Keywords : Diffusion Welding, Ti-Al-V Alloys, Ti6Al4V Alloy, Mechanical properties, High temperature, Intermetallics