Taşıt performansı ve yakıt tüketiminin belirlenmesi için paket program geliştirilmesi
Computer program development for determination of the vehicle performance and fuel consumption
  1. Tez No: 232709
  2. Yazar: ALİ KEMAL BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Taşıt teknolojisindeki gelişmeler, birçok alanda olduğu gibi taşıt performans karakteristiklerinin optimizasyonu üzerine de devam etmektedir. Taşıt performans karakteristiklerinin optimizasyonu, taşıtın güç kaynağı olan içten yanmalı motordan alınan gücün, en verimli şekilde kullanılmasını sağlar. Böylece maksimum hız, ivmelenme, yokuş tırmanma yeteneği ve de günümüz dünyasının en önemli etkenlerinden olan, yakıt tüketim ekonomisi elde edilir. Bu çalışma içerisinde taşıt performansının ne olduğu, neleri içerdiği, sürüş şartlarının ve taşıttaki hangi bileşenlerin performansa nasıl etkidiği tanımlanmaktadır. Ayrıca çalışmanın asıl amacı olarak, bir program (TASPER) program geliştirilmiş ve bu programın kullanımı anlatılmıştır. Programdan elde edilen çıktıların, taşıtlar üzerinde yapılan testler ile kıyaslama sonuçları da tezin içerisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Developments of vehicle technology, as well as the many area, carry on the optimisation of vehicle performance characteristics. Optimisation of vehicle performance characteristics, provide efficiently using of the power that taking up from internal combustion engine. Thereby, maximum speed, acceleration, grade capacity and also fuel consumption economy are obtained. This study are described that; what is the vehicle performance and what is it consist of driving conditions and which components of vehicle, are effecting at the performance. And also as a main purpose of this study, a programme (TASPER) is developed and operating manuel explained. In addition, this study includes, comparing of programme and test results.