3D visualization using data received from the processes of object recognition and object reconstruction
Cisim tanımlama ve cisim rekonstrüksiyonundan alınan bilgi ile cismi 3-boyutlu olarak görüntüleme
- Tez No: 232725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜL KADİR GÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışması, iki çiftli kameranın bize üçüncü bir kameradaki durum hakkında neler söyleyebileceği ile ilgilidir. Bu görüntüler video veya resim şeklinde de olabilir Uygulanan metod izdüşümsel geometrinin fikirlerinden yola çıkararak gerçekleştirilmiştir.Tezdeki asıl amaç 3 boyutlu bir ortamda takip edilen cismi kaybetmemeye çalışmaktır. İki tane sabit çiftli kameradan aldığımız cisim rekonstrüksiyon ve cisimi tanımlama bilgileri ile üçüncü bir kamerada o cisimin nerede olabileceği ile ilgili, görsel bir sembol ile bilgi vermiş oluyoruz. Böylece üç boyutlu ve birden fazla sabit kameranın bulunduğu bir ortamda cismi kaybetmeden takip edebiliriz.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the demonstration of what two images or two video sequences can tell us about the situation and model of a third video sequence or image. The method bears ideas from projective geometry as it?s basis.The main purpose of the thesis is to be able to form a base line for tracking an object in a 3D environment not only by using two stereo cameras but also by using other cameras that may be located in various points of the environment. The method visualizes the object and gives the information to a third camera. This way it can be possible to track a moving object, along with it?s visualized model, in an environment without losing sight of it and without having to move the other two stereo cameras which we received data from.