Biyolojik atık su arıtma tesislerinin verimlilik kontrolü ve karşılaşılan önemli işletme sorunlarına çözüm yaklaşımları
The productivity control in the biological wastewater treatment plants and solution proposals for operational problems
- Tez No: 232742
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Özet: Bu çalışmada Karamürsel atıksu arıtma tesisinin giriş ve çıkışından, havalandırma havuzundan kompozit örnekler alınarak pH, sıcaklık, BOİ5, KOİ, AKM, UAKM, TKN, NO3-N analizleri yapılmıştır. BOİ5, KOİ, AKM, TKN arıtma verimleri araştırılmıştır. Arıtma tesisinin toplam verimi BOİ5 için %98-92, KOİ için %96-77, AKM için %99-91, TKN için %95-78 olarak bulunmuştur. Çamur hacim indeksinin 160-95 mL/g, sıcaklığın 24.3-10.5 ºC ve pH'ın 7.7-6.8 aralığında değiştiği görülmüştür.Biyolojik arıtma tesislerinde karşılaşılan işletme sorunları tanımlanmış, seçenekli çözüm önerileri sunulmuştur. İşletme sorunlarının çözümünde, atıksu karakterizasyonunun bilinmesi ve uygun işletim parametrelerinin seçilmesinin önemli rol oynadığı belirlenmiştir. Deneysel sonuçlar değerlendirilerek grafiklerle sistemin verimi incelenmiştir. Sonuç olarak, denize deşarj edilebilir nitelikte bir arıtmanın yapıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract: In this study, pH, temperature, BOD5, COD, MLSS, MLVSS, TKN, NO3-N analyses were made with mixed samples taken from the influent, effluent and aeration tank at Karamursel wastewater treatment plant. The removal efficiency of BOD5, COD, MLSS, TKN were investigated. Total efficiency of treatment plant was % 98-93 for BOD5, %96-77 for COD, % 99-92 for MLSS and %95-78 for TKN. It was found that SVI varied in the range of 160-100 ml/g, pH varied in the range of 7.6-6.8 and temperature varied in the range of 24.3-10.5 ºC.Operational problems at biological wastewater treatment plants were identified, solution proposals were given. It is observed that discerning wastewater characterization and choosing appropriate operational parameters are very important in solution of operational problems. As a result of the experimental findings, the productivity of the plant was investigated. As a conclusion, it was determined that the purified wastewater has a quality that is dischargable in to the sea.