Akıllı trafik sinyalizasyonu
Intelligent traffic signalisation
- Tez No: 232748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezde akıllı trafik kavsak sinyalizasyonu sistemi donanımsal olarak dizayn edildi ve gerçeklestirildi. Trafik ısıklarının zaman periyodu, bulanık mantık temelli akıllı kontrolörler tarafından belirlenmektedir. Sehir içi uygulamalarında en çok karsılasılan modellerden birisi dört yönlü trafik kavsagı tipidir. Bu projede dört yönlü bir trafik kavsagı sinyalizasyonu sistemi gerçeklestirildi. Batı-dogu dogrultusu trafik akısının en yogun oldugu ana arter ve Kuzey-güney yönü ise trafik akısının daha az oldugu yön olarak kabul edilmistir. Uygulamanın gerçek trafik altında yapılması riskli oldugundan ve böyle bir ortamı bulmak zor olacagından, gerçeklestirme ortamı elektronik donanım ile simüle edilmistir. Her bir yöne ait araç üreten devrelerle, üretilen araç bilgilerini simüle eden devreler yapılmıstır. Her bir araç için trafik sinyalizasyonuna göre gecikme zamanları ve geçis sayıları incelenmistir. Bulanık mantık kontrolünde kırmızı ve yesil ısık süreleri kulvarlardaki araç kuyrukları giris parametresi olarak alınarak belirlenmistir. Isıkların zaman peryodu araç kuyruk uzunluguna göre degismektedir. Normal trafik sinyalizasyonunda kırmızı ve yesil ısık süreleri sabittir ve degismez. Bu projede uygulama sonuçları her iki normal saykıllı trafik sinyalizasyonu ve bulanık mantık kontrolörü ile yapılan sinyalizasyon için ayrı ayrı yapılmıstır. Geçen araç sayısı ve toplam gecikme zamanını belirlemek için tablolar olusturuldu ve her bir kontrolör tipi birbirleriyle karsılastırıldılar ve aralarındaki farklılıklar açıkça görüldü. Anahtar kelimeler : Bulanık mantık denetleyicisi, trafik sinyalizasyonu, trafik kavsagı, akıllı trafik ısıkları, araç kuyrukları.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an intelligent traffic intersection signalisation system is designed and implemented by hardware. The time period of the lights are determined by intelligent controller based on fuzzy logic. The most famous traffic control form is four way traffic lights intersection systems. In this study a four way traffic intersection simulation system was realized. The main arter was thoght west-east way in which the traffic density flows and North-South way was second arter of traffic flowing. Because of practising the application under real traffic conditions was risky and finding such an envorement was diffucult, the Project was simulated by electronic hardware. It was made for every direction a circuit of vehicle yielding and simulating circuit. For every vehicles, the delay time and the number of vehicle has been examined . In fuzzy logic control, for the period of red light and the green light, the vehicle ques in the lines was designed as a input parameter . The timing period of the lights has been changed to the long of the vehicle ques . In normal traffic signallisation the period of red and green light is constant and doesn?t changes. In this Project both the application for normal traffic signalisation and fuzzy logic controlled traffic signalisation was made separately . To determine the number of passing vehicles and total delay time of vehicles the tables was formed and was compared the two type of controller to each other and the differencies between them was seen clearly. Keywords : Fuzzy logic controller, traffic signalisation, traffic intersection, intelligent traffic lights, extending period, vehicle ques.