Kinetics of microbial growth, gas production and dough volume expansion during leavening
  1. Tez No: 9674
  2. Yazar: HÜLYA AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
MAYALANMA SIRASINDA MİKROORGANİZMA ÜRETİMİ, GAZ ORET±M± VE HAMUR HACİM ARTIŞ KİNETİ?İ Akdoğan, Hülya Mühendislik Fakültesi Gxda Mühendisliği Bölümü, Yüksek Lisans Tezi Orta Doğu Teknik üniversitesi Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa özilgen 59 sayfa. Haziran, 1990 ÖZET Mayalanma sırasında mikroorganizma üretimi, gaz üretimi ve hamurun hacım artışı deneysel olarak çalışıldı. Deneyler 10°C, 15°C, 20°C, 25°C ve 30°C sıcaklıklarda yapıldı. Mikroorganizma üretimi, Lojistik denklem ile modellendi. Lojistik denklemin en önemli parametrelerinden biri olan mikroorganizmaların başlangıç özgül büyüme hızlarının Arrhenius ifadesine uygun oldukları görüldü. Mikroorganizmalar tarafından üretilen gaz, mikrobik ürün olarak Luedeking-Piret denklemi ile modellendi. Hamurun hacım artış hızı gaz üretimine doyum modeli ile bağlandı. Bitiş ve başlangıç mikroorganizma derişim oranı ve bitiş ve başlangıç hamur hacım artış oranı sıcaklıkla doğrusal olarak arttı. Anahtar sözcükler : Kinetik, Mayalanma, Mikroorganizma üretimi. Gaz üretimi. Hamur Hacım Artışı. Bilim Dalı Sayısal Kodları : 614.01.02, 614.02.07 iv
Özet (Çeviri)
KINETICS OF MICROBIAL GROWTH, GAS PRODUCTION AND DOUGH VOLUME EXPANSION DURING LEAVENING Akdoğan, Hülya Faculty of Engineering Department of Food Engineering, Master of Science Middle East Technical University Supervisor ! Assoc. Prof.Dr. Mustafa özilgen 59 pages, June, 1990 ABSTRACT Microbial growth, gas production and dough volume expansion were studied experimentally during leavening. Experiments were done at 10°C, 15QC, 20°C, 25°C and 30°C. Microbial growth was simulated with the logistic equation. Initial specific growth rate of the microorganisms, i.e., one of the major parameters of the logistic equation was found to agree with an Arrhenius type expression, Gas evaluation by the microorganisms were treated as microbial product formation and simulated with the Luedeking-Piret equation. Dough volume expansion rates were related to the gas production rates with a saturation model. The ratio of the final to initial biomass concentration and the ratio of final to initial dough volume increased linearly with temperature. Key Words : Kinetics, Leavening, Microbial Growth, Gas Production, Dough Volume Expansion. Ill