Kan akış hızı ölçümü için taşınabilir darbeli doppler cihazı tasarımı ve geliştirilmesi
The pulsed wave ultrasonic doppler design and improving for measuring blood flow velocity
- Tez No: 232782
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER, YRD. DOÇ. DR. A. SAMET HAŞILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yaygın olarak darbeli ultrasonik Doppler cihazı kullanılarak yüzeydeki ve daha derinde bulunan damarlardaki kan akış hızı hakkında bilgi toplanabilinmektedir. Elde edilen bu bilgi ile hastaya tanı konulmasında vücut içerisine girilmeksizin kolaylık sağlanmaktadır.Bu çalışmanın amacı, taşınabilir mevcut darbeli Doppler ultrasonik cihazının boyutlarını küçültmek, sinyal/gürültü oranını arttırmak, cihazının kullanımını kolaylaştırmak ve teşhis doğruluğunu arttırmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda, yarı iletken teknolojisindeki gelişmelerde göz önünde bulundurarak, DIP kılıflı devre elemanları yerine yüzey montajlı devre elemanları kullanılmıştır. Ayrıca veri alma derinliğini belirleyen darbe tekrarlama frekansını elde etmek için PWM generatör olarak Pic mikro denetleyicisi kullanılmıştır.Tasarlanan bu sisteme yönelik en iyi değerlendirme, bu sistemin gönüllü kişiler ve klinikte kullanılması ile ortaya çıkacak sonuçlar ile yapılacaktır. Bu nedenle, bu çalışanın devamı olarak sistemin performansını tanımlamak ve optimize etmek için bazı deneyler yapılmalıdır. Bu deneyler sonucunda, sistemin SNR, çözünürlük, maksimum kan ölçüm hızı gibi önemli bilgiler elde edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
In general, the data about velocity of blood flow from peripheral and deeper vessels can be collected using pulsed ultrasonic Doppler device. This data is obtained from patient in non-invasive way.The purpose of this study is to decrease the size of portable pulsed Doppler ultrasound equipment, increasing SNR, making usage of the equipment easy and improving the diagnostic accuracy of the equipment. To this end, surface mounted devices were used instead of DIP-socketed circuit element by taking into account the improvement in the semicoductor technology. In addition, PIC micro controller was used as a PWM generator to obtain frequency that determines data receiving depth.The best evaluation of system-designed will be done by results of usage of this system by volunters and by clinics. For this reason, some experiments must be done as future work to evaluate and to optimize performance of this system, As a result these experiments; some important parameters, such as SNR, resolution and maximum blood measurement speed of the system, can be obtained.