Erzurum ili Pentatomidae (heteroptera) türleri üzerinde faunistik ve sistematik çalışmalar
Faunistic and systematic studies on the species of Pentatomidae (heteroptera) in Erzurum
  1. Tez No: 232798
  2. Yazar: GÜLTEN KÜLEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Erzurum ili Pentatomidae faunasını saptamaya yönelik yapılan bu araştırma 2007-2008 yıllarının ilkbahar, yaz ve sonbahar periyotlarında sürdürülmüştür. Çalışma sonucunda, üç altfamilyadan Asopinae'ye ait bir cins, bir tür; Podopinae'ye ait bir cins, üç tür; Pentatominae'ye ait 14 cins ve 22 tür olmak üzere, toplam 16 cins ve 26 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden, Apodiphus amygdali, Acrosternum heegeri, Bagrada kaufmanni, Carpocoris mediterraneus, C. melanocerus, C. purpureipennis, Eurydema blandum, E. oleraceum, E. ornatum, Eysarcoris inconspicuus, Graphosoma italicum, G. melanoxanthium, G. semipunctatum, Holcostethus vernalis, Neottiglossa leporina, Palomena prasina, Rhombocoris regularis ve Zicrona coerulea Erzurum faunası için yeni kayıt niteliğindedir. Ayrıca, incelenen türlerin taksonomik yönden önem taşıyan vücut kısımları çizilerek, Türkiye ve dünyadaki dağılımları, örnek sayıları ve toplama yerleri ile ilgili etiket bilgileri verilmiştir. Ayrıca, saptanan türlerin beslenme rejimlerine göre fitofag oldukları ve genellikle Compositae, Graminae, Umbelliferae ve Cruciferae familyası türleri ile beslendikleri gözlenmiştir. Asopinae altfamilyası türleri ise predatördür.
Özet (Çeviri)
Studies were carried out to establish the family of Pentatomidae in Erzurum province during the seasons of spring, summer and autumn of 2007 and 2008. Thus, one species, one genus of Asopinae; 3 species, one genus of Podopinae; 22 species, 14 genera of Pentatominae and as a total of 26 species, 16 genera of three subfamilies belonging to the family of Pentatomidae were determined. Among them, Apodiphus amygdali, Acrosternum heegeri, Bagrada kaufmanni, Carpocoris mediterraneus, C. melanocerus, C. purpureipennis, Eurydema blandum, E. oleraceum, E. ornatum, Eysarcoris inconspicuus, Graphosoma italicum, G. melanoxanthium, G. semipunctatum, Holcostethus vernalis, Neottiglossa leporina, Palomena prasina, Rhombocoris regularis and Zicrona coerulea are new records for the Erzurum fauna. In this study, the body parts of examined species having taxonomical importance were drawn. In addition, distributions in Turkey and on the world, the sample number and collection locality for each species investigated were given. According to the their nutritional regimes, all species are phytophagous and feed on the species of Compositae, Graminae, Umbelliferae and Crusiferae. On the other hand, species of subfamily Asopinae are predators.