Muz kabuğu hidrolizatının glutatyon üretiminde kullanımı
Utilization of banana peel hydrolysate in glutatyon production
- Tez No: 232799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESABİ BAŞARAN KURBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, S. cerevisiae MT-5 tarafından glutatyon üretimi üzerine muz kabuğu hidrolizatının etkileri araştırılmıştır. Erzurum çevresinden toplanan çeşitli numunelerden izole edilen maya türleri veya strainleri bu çalışma için kullanılmıştır. Glutatyon üretimi için en iyi izolat seçilmiş ve VITEK 2 Compact cihazı ile S. cerevisiae olarak identifiye edilmiştir. Muz kabukları sıcaklık uygulamaları ile hidroliz edildi ve elde edilen hidrolizat Muz Kabuğu Hidrolizatı (MKH) olarak isimlendirimiştir. Şeker ve protein ieçeriğine göre en iyi muz kabuğu hidrolizatı belirlenmiş ve bu hidrolizat maksimum Muz Kabuğu Hidrolizatı (mMKH) olarak isimlendirilmiştir. mMKH'nin farklı konsantrasyonları, S. cerevisiae MT-5 tarafından glutatyon ve biyomas üretimi için çalışılmıştır. %50 mMKH konsantrasyonu optimum olduğu belirlenmiştir. Optimum MKH'nın protein (5,0 g/l) ve toplam şeker (15,20 g/l) içeriği tayin edilmiştir. Optimum MKH ile hazırlanan besiyeri Muz Kabuğu Hidrolizatı Besiyeri (MKHB) olarak isimlendirilmiştir. MKHB kullanılarak S. cerevisiae MT-5 tarafından glutatyon ve biyomas üretimi üzerine, pH, sıcaklık, zaman ve çalkalama hızı gibi fermentasyon şartlarının etkileri araştırılmıştır. En iyi fermentasyon şartları pH 5,5; sıcaklı 30oC; zaman 48 saat ve çalkalama hızı 250 rpm olarak belirlenmiştir. Optimum fermentasyon şartları altında glutatyon ve biyomas miktarlarınn sırasıyla 76 mg/l ve 5,8 g/l olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the banana peel hydrolysate on glutathione production by Ssaccharomyces cerevisiae MT-5 was investigated. Yeast isolated from various samples collected from around Erzurum were used for this study. The best isolate for glutathione production was selected and, it was idendified as Saccharomyces cerevisiae with VITEK 2 Compact device. The banana peels were hyrolized with the heat application, and the obtained hydrolysate was termed as banana peel hydrolysate (BPH). According to content of total sugar and protein, optimum banana peel hydrolysate was determined. This hydrolysate was termed maximum banana peel hydrolysate (mBPH). The different concentrations of mBPH was studied for optimum glutathione and biomass production by S. cerevisiae MT-5. The 50% mBPH concentration was determinated to be optimum. The contents of protein (5.0 g/l) and total sugar (15,20 g/l) of the optimum BPH was determined. The medium prepared from optimum BPH was termed as banana peel hydrolysate medium (BPHM). The effects of the fermentation conditions such as pH, temperature, time and agitation on glutathione and biomass production by S. cerevisiae MT-5 using BPHM was investigated. The best fermentation conditions were determined as pH 5,5; temperature 30oC; time 48 hour and agitation 250 rpm. Under optimum fermentations conditions, the glutathione and biomass amounts were found to be 76 mg/l and 5,8 g/l, respectively. In the same conditions, the BPHM was compared with control medium (CM).