Doğu Anadolu bölgesinde yayılış gösteren Centaurea L. türleri arasındaki farklılığın rapd ve fames ile analizi
Biochemical and molecular characterization of Centaurea L. species determined by rapd and fame analysis
- Tez No: 232800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLERAY AĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Doğu Anadolu Bölgesinde yayılış gösteren Centaurea L. cinsine ait 16 farklı tür arasındaki genetik farklılık, FAMEs ve RAPD teknikleri ile araştırılmıştır. RAPD-PCR çalışması için toplam 30 primer denenmiş ve bunlardan 8 primer polimorfik bantlar vermiştir. Kullanılan 30 primerden 13 tanesi güvenilir RAPD sonucu vermiş ve bu primerlerle çoğalan DNA bantlarının ebatları 50 bp ile 1000 bp arasında gerçekleşmiştir. Çalışılan türlerinin tümünden toplam 99 DNA bantı amplifiye olmuştur. Çoğalan bantların büyük çoğunluğunun polimorfik olduğu gözlenmiştir. RAPD sonuçları ile oluşturulan dendrogram analizi sonuçlarına göre Centaurea türleri 4 ana grupta kümelenmiştir.Biyokimyasal değerlendirmelere bakıldığında ise Centaurea türlerinin 14 çeşit yağ asidi içerdiği ve bütün türlerde 16:0 yağ asidinin bulunduğu görülmüştür. FAMEs ve RAPD sonuçlarının her ikisindede görülen C. virgata'nın diğer türlerden farklı bir genetik yapı göstermesidir. Sonuçta FAMEs ve RAPD sonuçlarının birbirini desteklediği ve Centaurea türlerinde bu moleküler tekniklerin başarıyla uygulanabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Random amplified polymorphic-DNA (RAPD) profiles and fatty acid (FAME) were used to examine phenotypic and genetic relationships between sixteen Centaurea species which were wildly growing in Eastern Anatolia region of Turkey. Thirteen decamer primers were used to find out polymorphism. According to RAPD results a total of 99 amplicons in size range 1000 bp to 50 bp were produced from thirteen different primers in sixteen Centaurea species. Genetically four distinct groups were determined among the species of Centaurea, which represent high genetic variation. On the other hand 14 different fatty acids in 16 Centaurea species were determined according to FAME results. Both FAME and RAPD results showed that C. virgata is genetically different from other species. The differences in the composition of fatty acids among Centaurea species suggested that fatty acid profiles could be used to differentiate among some of the Centaurea species. Results of this study show that RAPD and FAME analysis are in consistency.