Erzurum ili balık marketlerinde satılan bazı denizel teleost balıklarında rastlanılan nematodların dağılımı
Nematode distribution in some teleost sea fish sold in Erzurum fish marketing
  1. Tez No: 232805
  2. Yazar: YEŞİM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, Kasım 2007-Mart 2008 tarihleri arasında Erzurum balık marketlerinden alınan 5 türe ait toplam 627 balık incelenmiştir. Balıklardan 425 tanesinin (%67,7) 3 değişik Nematod türüyle enfekte olduğu tespit edilmiştir.Çalışmada 201adet hamsi (Engraulis encrasicholus, L. 1758), 89 adet barbunya (Mullus barbatus, Linnaens 1758), 176 adet istavrit (Trachurus trachurus, L. 1758), 131 adet mezgit (Gadus merlangus euxinus, L. 1758) ve 30 adet zargana (Belone belone, Linnaus, 1758) incelenmiştir. Aylara göre en fazla enfeksiyon %74,2 ile şubat ayında, en az ise %50,0 ile kasım ayında kaydedilmiştir.Sonuç olarak, 425 enfekte balıkta toplam 3471 adet parazit tespit edilmiştir. Parazitlerin sayıları ve isimleri şöyledir: 3347 Contracaecum aduncum, 110 Anisakis simplex ve 14 Cucullanellus minitus.
Özet (Çeviri)
In this study, 627 fish belong to 5 species were being sold in fish market in Erzurum were investigated between December 2007 and March 2008. It was determined that 425 fish (67.7%) were infected with 3 different nematode species.In the study, 201 anchovy (Engraulis encrasicholus, L. 1758), 176 horse mackerel (Trachurus trachurus, L. 1758), 131 whiting (Gadus merlangus euxinus, L. 1758), 89 red mullet (Mullus barbatus, Linnaens 1758) and 30 garfish (Belone belone, Linnaus 1758) were examined. According to months, infection rate was the hightest in February (74.2%) and the lowest 50.0% on November.Consequently, 3471 parasites were obtained from 425 infected fish. Numbers and names of the parasites are as followed: 3347 Contracaecum aduncum, 14 Cucullanellus minitus and 110 Anisakis simplex.