İlköğretim 6. sınıf öğrencilerinin ondalık sayıların öğreniminde karşılaştıkları güçlükler ve çözüm önerileri
Difficulties that students at 6 th class of primary school confront about learning of numbers written in decimal notation and solution suggestions
- Tez No: 232825
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NURİ KÜLTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, İlköğretim 6. Sınıf Matematik Ders Programındaki kesirler konusu içinde yer alan ondalık sayıların öğreniminde öğrencilerin karşılaştıkları güçlükleri belirlemek ve belirlenen güçlüklerin giderilmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır.Çalışmada ilk olarak öğrencilerin kesirler ve ondalık sayılar konusunda karşılaştıkları güçlükler ve bu güçlükleri giderme yollarına ilişkin daha önce yapılmış olan çalışmalar incelendi. Daha sonra ilköğretimde görev yapan bazı matematik öğretmenleri ile yapılan nitel görüşmelerde öğrencilerin kesirler ve ondalık sayılar konusunda anlamakta güçlük çektikleri ya da yanılgıya düştükleri noktalar belirlenmeye çalışıldı. Elde edilen bilgiler, uzman görüşleri de dikkate alınarak yeniden değerlendirildi. Çalışmaya esas oluşturacak denek ve kontrol grupları oluşturulduktan sonra öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeylerini belirlemek amaçlı uzman görüşleri doğrultusunda teşhis testleri hazırlandı ve uygulandı. Kontrol grubu öğrencilerine kesirler ve ondalık sayılar konusu geleneksel yöntemle anlatıldı. Denek grubu öğrencilerine geleneksel yöntemin dışında farklı yöntemler ve iyileştirici program ?ondalık sayılar konusu kesirlerle ilişkilendirilerek, tespit edilen eksiklikler, karşılaşılan güçlükler dikkate alınarak, buluş yolu, işbirliğine dayalı öğretim yöntemleri kullanılarak? uygulandı. Konunun öğretimi tamamlandıktan sonra tekrar uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan, ilköğretim matematik programında belirtilen amaç ve kazanımları kapsayan, kavram, işlem ve uygulama basamaklarını da içeren başarı testi her iki gruba uygulandı. Elde edilen veriler, istatistiksel analiz yöntemi ile değerlendirildi ve ilişkisiz ölçümler için Mann Whitney U-Testi kullanıldı.Sonuçta öğrencilerin kesirler ve ondalık sayılarla ilgili yanlış düşünceleri ve eksik algılamaları olduğu tespit edildi. Uygulanan iyileştirici program sayesinde öğrencilerin bu konu ile ilgili önceden edindikleri yanlış düşüncelerinin ve eksikliklerinin aza indirildiği görüldü.
Özet (Çeviri)
At this study, it has been aimed to determine difficulties that students confront at learning of numbers written in decimal notation involved in subject of fractions at mathematics programme of 6 th class and to eliminate these difficulties.At the study firstly it was examined difficulties that students encounter about fractions and numbers written in decimal notation and pre-studies which were made to remove these difficulties. Then, at qualitative interviews had with some teachers of mathematics who work at primary school, it was tried to be determined points that students couldn?t understand or misunderstand about fractions and numbers written in decimal notation, obtained informations were reevaluated. At this evaluation it was regarded by opinions of experts. After experimental and control groups, which were going to be based on study, were composed. It was prepared and performed diagnostic tests by the direction of views of experts in order to determine how students. Subjects of fractions and number written in decimal notation were lectured to the control group students with classic method. To the experimental group students different methods but for classic method and reformative programme were applied by relating numbers written in decimal notation with fractions subject, considering deficiencies which were determined and difficulties encountered, using innovation way, collaboration-based teaching methods. After the subject was tought, achievement test repreparede by the way of ideas of experts, including in intentions and acquisitions and also including in steps of exercise and process was performed for both of groups. Datum which was obtained was appreciated by method of statistical analyses and Mann Whitney U-Test was used for uncontacted measures. Eventually, it was determinated that students have deficient perceptions and false thoughts about fractions and numbers written in decimal notation. Thanks to reformative programme which was performed, it was observed to be minimized false thoughts and deficiencies that students got about text.