İlköğretim 6. sınıf öğrencilerinin ?ısı ve sıcaklık? konusundaki kavram yanılgılarının düzeltilmesinde kavramsal değişim metinlerinin etkisinin araştırılması
An investigation on the effect of conceptual change text approach on removal of 6th grade students? misconcepions about heat and temperature
  1. Tez No: 232824
  2. Yazar: FATİH GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı Kavramsal Değişim Metinlerinin, ilköğretim altıncı sınıfta öğrenim gören öğrencilerin ısı ve sıcaklık konusundaki kavram yanılgılarının giderilmesine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmanın örneklemini, 2007-2008 öğretim yılında Erzurum il merkezinde bulunan Başöğretmen İlköğretim okulunun iki şubesindeki 51 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Şubelerden biri kavramsal değişim metinlerinin uygulandığı deney grubu, diğeri ise geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak üç aşamalı Isı ve Sıcaklık Kavram Başarı Testi kullanılmıştır. Veriler SPSS programıyla değerlendirilmiştir. Verilerin analizi için bağımsız ve eşleşmiş grup t-testi, yüzde ve puan ortalamaları ile ANCOVA testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, deney grubundaki öğrencilerle kontrol grubundaki öğrenciler arasında deney grubu lehine anlamlı farkın olduğu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of conceptual change text on removal of sixth grade studens? misconceptions about heat and temperature. The subjects of the study were composed of 51 grades enrolled to Science and Technology course from two intact 6th classes of Başöğretmen Primary School at 2007-2008 academic year in Erzurum city centre. One of the groups was randomly chosen as control group where the traditional learning method was trialed and the other as the experimental group where the conceptual change approach method was trialed. Data were collected through an instrument called; Heat and Temperature Misconceptions Test (HTMT). The study results were analyzed by SPSS and frequencies were calculated, independent and paired sample t-test and ANCOVA were performed. The results suggest that there is a statistically significant difference between the experimental and control groups in favor of the experimental group.