Tahıl ekim makinalarında kullanılan oluklu makaralı ekici düzenlerde oluk şekli ve derinliğinin değişik işletme koşullarında tohum akışına etkilerinin belirlenmesi
The determination of the effect of the groove shape and depth of metering devices with fluted roller used in seed drills on the seed flow under different operational conditions
- Tez No: 232836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türkiye'de çok yaygın bir şekilde kullanılan oluklu makaralı tohum dağıtım düzenlerinde; oluk şekli ve oluk derinliğinin tohum akış düzgünlüğü üzerindeki etkisinin belirlenmesi, bu araştırmanın konusu olmuştur. Bu amaçla, buğday, çavdar ve arpa tohumları sabit bir tahıl ekim makinası üzerinde, yapısal parametreler (oluk şekli, oluk derinliği) ve işletme parametreleri (ekim normu, ilerleme hızı) dikkate alınarak denenmiştir. Denemeler üç farklı oluk şekli (yarım daire, trapez, üçgen), üç farklı oluk derinliği (4, 6, 8 mm), üç farklı ekim normu (10, 15, 20 kg/da), ve 1, 1.5, 2 m/s olmak üzere üç farklı ilerleme hızında (11, 16, 21 min-1 ekici mil hızlarına eşdeğer) yürütülmüştür.Buğday, çavdar ve arpa tohumlarıyla yapılan denemelerde ilerleme hızı, oluk derinliği ve ekim normunun artmasıyla tohum akışının iyileştiği belirlenmiştir. En iyi akışı veren oluk şekilleri, buğdayda yarım daire ve trapez profilli makaralar, çavdarda trapez profilli makara ve arpada ise yarım daire profilli makarada elde edilmiştir. Ayrıca üç tohum çeşidinde de oluk derinliklerinin 8 mm olarak açılması akışı iyileştirdiği belirlenmiştir. En uygun makina ilerleme hızının ise 2 m/s (21 min-1 ekici mil hızına eşdeğer) olduğu saptanmıştır. Bütün denemelerde ekim normunun artması tohum akışını olumlu yönde etkilemiş ve en uygun ekim normunun 20 kg/da olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was the determining of the effect of the groove shape and depth in the metering devices with fluted rollers used widely in Turkey on the flow evenness of seed. Wheat, Rye, and Barley seeds were used in the study. The study was conducted with three groove shapes (semicircular, trapeze, and triangle) and three groove depth (4, 6, and 8 mm) for each groove shape. The experiments were performed at three seeding rates (10, 15, and 20 kg/da) and three working speeds (1, 1.5, and 2 m/s) on a stationary seed drill. The axle revolution speeds of 10, 16, and 21 min-1 were employed for the working speeds of 1, 1.5, and 2 m/s, respectively.As the working speed, groove shape and seeding rate increased, the seed flow evenness became better for wheat, Rye, and Barley. The best flow evenness were obtained from the rollers with semicircular and trapeze groove-shaped, trapeze groove-shaped, and semicircular groove-shaped for wheat, rye, and barley, respectively. The groove depth of 8 mm and the working speed of 2 m/s (therefore the axle revolution speed of 21 min-1) gave the best flow evenness for all seeds. As the seed rate increased, the seed flow became better. The best seed flow evenness was obtained from the seed rate of 20 kg/da for all cases.