Farklı fotoperyot rejimlerinin gökkuşağı alabalık yavrularının (Oncorhynchus mykiss) büyüme, yem değerlendirme ve yaşama gücü üzerine etkileri
The effect of different photoperiod regimes on growth, feed utilization and survival of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fingerlings
- Tez No: 232844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY HİSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
Bu çalışmada dört farklı fotoperyot (8A:16K, 12A:12K, 16A:8K ve 24A:0K) rejiminin gökkuşağı alabalık (Oncorhynchus mykiss) yavrularının (ortalama ağırlıkları yaklaşık 2 gr); canlı ağırlıkları artışları, spesifik büyüme oranları, yem değerlendirme katsayıları gibi büyüme performansları ile yaşama oranları üzerine etkileri her 15 günlük aralıklarla toplam 8 hafta boyunca incelendi. Balık yavruları canlı ağırlıklarının %3,5 oranında ticari yem ile ışıklı dönemin ortasında beslendiler. Büyümenin ışık süresi uzadıkça arttığı fakat bu etkinin ancak denemenin 45-60 günleri arasında ortaya çıktığı belirlenmiştir. 12A:12K, 16A:8K ve 24A:0K fotoperyot uygulanan gruplar ile 8A:16K fotoperyota maruz kalan balıkların büyümeleri arasındaki fark istatistikî olarak önemli bulunmuştur (p0,05). Sonuçta, fotoperyodun alabalık yavrularının büyümelerini; yem alımlarını artırarak değil daha iyi yem değerlendirmelerini sağlayarak etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of four different photoperiod (8L:16D, 12L:12D, 16L:8D and 24L:0D) on growth performances such as weight gain, specific growth rate and feed conversion efficiency, and survival rate of rainbow trout, Oncorhynchus mykiss (body weight ~2g) fingerlings were investigated biweekly for 8 weeks. Fingerlings were fed a daily ration of 3.5% of their live body weight. Feeding times were centered in the middle of the light period. Rainbow trout fingerlings exhibited better growth in longer light periods but differences appeared only after a long exposure time (45-60 days). Growth in fingerlings exposed to 12L:12D, 16L:8D and 24L:0D photoperiods were significantly higher than that of 8L:16D photoperiod (p0.05). Conclusion, it can be supposed that photoperiod affects fish growth through better food conversion efficiency and not just through stimulated food intake.