Maternal besin kısıtlamasının suriye hamsterlerinde yavru gelişimi ve NPY/AGRP gen ekspresyonu üzerine etkisi
The effect of maternal nutrient restriction on the development of offspring and NPY/AGRP gene expression in syrian hamsters
  1. Tez No: 816184
  2. Yazar: PINAR İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Maternal besin kısıtlaması, yavrunun enerji homeostazında yer alan hipotalamik nöropeptitler üzerinde kalıcı etkilere yol açabilir. Bu çalışmada, Suriye hamsteri yavrularında beslenme ve fotoperiyod gibi maternal faktörlerin NPY/AgRP gen ekspresyonu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada yetişkin dişi hamsterler uzun ve kısa fotoperiyot altında üç farklı beslenme koşulu uygulanmak üzere rastgele ayrılmıştır: Bunlar normal beslenme, geceye kısıtlama ve gündüze kısıtlama gruplarıdır. Beslenme rejimleri uygulanan annelerden doğan yavrulara laktasyon süresinden sonra da 30 günlük olana kadar beslenme rejimleri devam ettirilmiştir. Yavru hamsterlerin 10. 20. ve 30. günde alınan hipotalamus dokuları, NPY/AgRP'nin genlerin mRNA ekspresyonu için RT-PCR ve protein miktarı için ELISA analizi yapılmıştır. Uzun fotoperiyotta yer alan yavrularda besin tüketimi açısından gruplar arasında farklılık belirlenememiştir (p>0.05). Uzun fotoperiyotta ki yavruların vücut ağırlıklarının, normal beslenme grubuna kıyasla geceye ve gündüze kısıtlama gruplarında azalmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Maternal nutrient restrictions can cause permanent effects on the hypothalamic neuropeptites in the offspring's energy homeostasis. In this study, the effects of maternal factors such as feeding and photoperiod on NPY/AgRP gene expression in Syrian hamster offspring were investigated. In the study, adult female hamsters were randomly separated to apply three different nutritional conditions under long and short photoperiods: These ad libitum group, night fasting group and day fasting groups. After the lactation period, feeding regimens were continued for the offspring born from mothers who were given nutritional regimens, until they were 30 days old. Hypothalamus tissues of offspring hamsters were taken at 10, 20 and 30 days, RT-PCR for mRNA expression of NPY/AgRP genes and ELISA analysis for protein amount were performed. There was no difference between the groups in terms of food consumption in the offspring in the long photoperiod (p>0.05). The body weights of the offspring in the long photoperiod were decreased in the night and day fasting groups compared to the ad libitum group (p0.05). In the night fasting and day fasting groups with long photoperiods, NPY/AgRP mRNA expression and protein content increase the most during lactation compared to ad libitum.