Bal arısı kolonilerinde (Apis mellifera L.) arı akarı (Varroa destructor Anderson&Trueman) ile mücadelede bazı organik bileşiklerin etkinlikleri ile bunların baldaki kalıntı düzeyleri
Efficacy of some organic compounds against bee mite (Varroa destructor Anderson&Trueman) in honey bee (Apis mellifera L.) colonies and residue levels in honey
  1. Tez No: 232845
  2. Yazar: BERNA EMSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAT GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bal arısı kolonilerinde arı akarı (Varroa destructor) ile mücadelede üç farklı metotla uygulanan thymol, oksalik asit ve thymol-oksalik asit karışımının etkinliği ve koloni gelişimine olan etkileri araştırılmıştır. İlaçlar toz olarak, şeker şurubu ile sulandırılıp arılar üzerine damlatılarak ve alkolde çözündürülüp emici köpüklere emdirilerek uygulanmıştır. İlaçlama sonrası en iyi sonuçlar thymol toz (%89.98) ve thymol emici köpük grubunda (%77.15) elde edilmiştir. En düşük etkiler (
Özet (Çeviri)
Effects of thymol, oxalic acid and thymol-oxalic acid applied with three different delivery methods for the control of the honey bee parasitic mite Varroa destructor and colony growth parameters were evaluated. The miticides were applied as dust, diluted in sugar syrup trickled onto the bees and dissolved in ethanol embedded in vermiculite blocks. The best results were obtained with thymol applied in dust (89.98%) and in vermiculate (77.15%). The lowest efficacies were those of the oxalic acid treatments (