Kenevir bitkisi ekim alanında bal arısı (Apis mellifera L.) kolonilerinin bazı performans ve davranış karakterleri ile varroa destructor akar etkinliğinin belirlenmesi
Determination of some performance and behavior of honey bee (Apis mellifera L.) colonies and varroa destructor mite efficacy in cannabi̇s plantation areas
  1. Tez No: 683908
  2. Yazar: ÖMER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, kenevir, ayçiçeği bitkisi ekim alanları ile poliflora alanında yetiştirilen arı kolonilerinin performans ve Varroa akar bulaşıklığı üzerine etkisinin olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. 2020 yılında Samsun ili Havza ilçesinde ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Arıcılık Araştırma ve Uygulama ünitesinde kontrollü olarak yürütülmüştür. Çalışmada mevcut 3 işletmede 5'er olmak üzere toplam 15 adet arı kolonisi kullanılmıştır. Bu çalışmada, arı kolonilerinde Varroa akarına karşı herhangi bir kimyasal mücadele uygulanmamıştır. Kenevir bitkisinin çiçeklenme öncesi, çiçeklenmeden 10 gün sonra, çiçek dökülmesinden 10 ve 25 gün sonra pupa ve ergin işçi arı üzerinde Varroa sayımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted for the purpose of determining whether keeping the bee colonies in the cultivation areas of cannabis and sunflower along with the polyflora areas on the performance of the bees and the Varroa mite disease. The study was conducted in a controlled manner in the Havza sub province of the province of Samsun and in the Ondokuz Mayıs University Apiculture Research and Application Unit. In the study, a total of 15 bee colonies were used which are composed of 5 colonies in each one of the 3 establishments. In this study no fight against the Varroa mite was given in the bee colonies. The Varroa mite count was made on the pupa and mature worker bees before the flowering of the cannabis plant, 10 days after the flowering and after 10 and 25 days of the falling off of the flowers.