Synthesis and characterization of MgB2 superconducting wires
Süperiletken MgB2 tellerin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 232883
  2. Yazar: NESRİN HORZUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMERKAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, laboratuvarda sentezlenen magnezyum diborürün süperiletken özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, ticari magnezyum ve bor (95-97% saflıkta) kullanılarak MgB2 sentezlenmiş, ve mikroyapısal ve elektriksel tanımlanması yapılmıştır. Kılıf maddesinin etkileri ve tavlama sıcaklıkları da incelenmiştir. Mikroyapısal incelemeler, kılıf olarak bakır borular kullanıldığında 700oC sıcaklıkta bile MgB2 yerine MgCu2 oluştuğunu, ancak demir boru kılıflar kullanıldığında tel içinde oluşan ana maddenin MgB2 olduğunu ve az miktarda MgO içerdiğini göstermiştir. Demir kılıflı tellerde geçiş sıcaklığı 39K ve 40K arasında ölçülürken, Cu kılıflı tellerde bir geçiş sıcaklığı ölçülememiştir. Ayrıca, Fe kılıflı MgB2 tellerin Ic değeri 4 K de 25 A olarak ölçülmüş, buna karşılık Cu kılıflı teller akım taşıyamamış ve bir direnç oluşturmuştur. Fe kılıflı tellerde, 800°C sıcaklıkta 30 dakika tavlamayla daha iyi sonuçlar alınmıştır.Çalışmamızın ikinci bölümünde ticari magnezyum ve bor (90% saflıkta) kullanılarak MgB2 sentezi denenmiştir. Ağırlıkça % 0-5-10-15 Mg katkılama ve buna ek olarak tavlama sıcaklıkları incelenmiştir. MgB2 tel üretimi için Tüp İçinde Toz (TİT) yöntemi kullanılmıştır. %10 ağırlıkta fazla Mg eklenmesinin, stokiyometrik MgB2'e göre daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir. MgB2 fazının oluşumunda en uygun ısıtma sıcaklığının 750°C olduğu bulunmuştur. Telin Ic değeri 4 K de 25 A olarak ölçülmüş ve 24 K geçiş sıcaklığında sıfır olmayan bir dirençle daha geniş bir geçiş gözlenmiştir.Çalışmamızın üçüncü bölümünde, 200 m uzunluğunda içinde dört filamanlı MgB2/Cu teli laboratuar şartlarında başarıyla üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the superconducting properties of laboratory synthesized MgB2 was investigated. In the first part, MgB2 synthesis using commercial magnesium and boron (95-97% purity), and its microstructural and electrical characterization was investigated. Effects of sheath material and annealing temperatures were also examined. The microstructural studies showed that when Cu tubes were used as sheath material, MgCu2 forms instead of MgB2 even at 700oC, while on Fe clad cores, the major phase was MgB2 with minor MgO constituent. The transition temperatures of Fe clad wires were measured between 39K and 40K, whereas no transition temperature was observed for Cu clad wires. The Ic value of the Fe clad MgB2 wire was about 25 A at 4K, while the copper clad wire could not carry current and formed resistance. In Fe clad wires, better results were obtained at annealing temperature of 800°C for 30 minutes.In the second part, MgB2 synthesis using commercial magnesium and boron (90% purity) was tried. 0-5-10-15 wt% of Mg doping and, additionally annealing temperatures were examined. Powder-In-Tube method was used for wire production. 10 wt% Mg addition was seen to be beneficial as compared to the stoichiometric MgB2. 750°C was found to be the most suitable temperature for the formation of MgB2 phase. The Ic value of the wire was measured as 13 A at 4K and it showed a broader transition with non-zero resistivity, transition temperature of 24K.In the third part, 200 m long four filament MgB2/Cu wire was successfully produced in laboratory conditions.