Design and manufacturing of a fireproof fire rescue robot
Aleve dayanıklı yangın söndürme robotu dizaynı ve imalatı
  1. Tez No: 232900
  2. Yazar: ÖZGE TOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN FARUK KEÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezin amacı yangın söndürmek için yanmaya dayanıklı yangın söndürmerobotu tasarlamak ve imalatını yapmaktır. Robot alevlerin arasına girmek, yangınısöndürmek ve olay yerinden kamera aracılıyla görüntüler gönderip yangının davranışıhakkında bilgiyi arttırmak üzere tasarlanıp imal edildi. Bu robot sayesinde yangınlaryayılmadan kısa sürede söndürülür. Böylece itfaiyecilerin ve kazazedelerin yaralanmave yangından etkilenme riski azaltılacaktır. Ayrıca robot sayesinde yangının süresiyleorantılı olarak artan maddi kayıpları azaltacaktır.Aleve dayanıklı yangın söndürme robotunun tasarımı için üç boyutlu katımodelleme program kullanılmıştır. Yarı otomatik robot iki adet doğru akım motoruylaçalışmaktadır. İlerlemesi dişli ve zincirlerle tırtıllı palet sistemiyle sağlanmaktadır.Isıdan kaynaklanacak sorunlardan robotu korumak için robot ısı iletim katsayısı çokdüşük olan seramik fiber kâğıt ile kaplanmıştır.Aleve dayanıklı yangın söndürme robotunda tasarımına ek olarak motorların veyansın söndürme tüpünün solenoid valfının kontrolü için iki farklı elektronik devrekullanılmıştır. Bunun dışında robotun hareketlerinin kontrolü için operatörünkullanacağı farklı frekanslarda iki adet de uzaktan kumanda hazırlanmıştır.Bu tezin sonucu olarak; yangınlarda kullanılacak aleve dayanıklı yangınsöndürme robotu tasarımı ve imalatı yapılmıştır. Ayrıca bu tezde yanmaya dayanıklı yangın söndürme robotunu geliştirmek için yapılması gereken değişiklikler hakkında birkeç fikir belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design and manufacture fireproof fire rescue robotfor extinguishing fire. The robot is designed and manufactured to go in the middle offire, extinguish it and send images from incident area by using a camera to increaseknowledge about fire behavior. This robot makes it possible to extinguish fire withoutspreading in the shortest time. This will reduce the risk of injury and number ofcasualties for firefighters as well as for the possible victims. The robot can alsodecrease the monetary losses which increase considerably as fire duration increases.For designing the fireproof fire rescue robot three dimensional solid modelingcomputer program was used. The semi-autonomous robot is powered by two DCelectric actuators. It goes on the ground with tracking system which is manufactured byusing sprockets and chains. To prevent possible damages that may be incurred by heat,the robot was covered with a ceramic fiber paper that has very low thermalconductivity.In addition to mechanical design of the fireproof fire rescue robot, twoelectronic circuits are mounted in order to control actuators and solenoid valve ofthe extinguisher. Furthermore, in order to control actions of the robot remotely by theoperator, two remote controls are used at different frequencies.As a result of this thesis; a fireproof fire rescue robot is designed andmanufactured to be used in fire incidents. Also some ideas were expressed to improvethe fireproof fire rescue robot by gained experience throughout the thesis.