KOBİ'ler için ERP geliştirilmesi ve bir savunma sanayi işletmesinde uygulanması
Developing ERP for SME and implemantation on a defence industry
  1. Tez No: 232954
  2. Yazar: BÜLENT ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR HOŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
En büyük gücün bilgi olduğu günümüzün rekabetçi koşullarında varolmaya çalışan her şirket ister istemez bilgisayar destekli üretim takip/kontrol ve raporlama kısaca (yönetim) sistemlerine yönelmek zorunda kalmaktadır.Bu çalışma ile şirkete ek bir yatırım maliyeti getirmeden Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmeler'de (KOBİ) bu tarz bilgisayar destekli yönetim sisteminin iyi bir süreç tasarımı ile en basit MsOffice uygulamaları ile dahi gerçekleştirilebileceğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu sistemin uygulanması ile ileride profesyonel ERP (Enterprise Resources Planing- İşletme Kaynakları Planlaması) yazılımlarına geçmeyi planlayan şirketlerin kurulum aşamalarında yaşanan sıkıntıları maliyet olmadan gözlemleyerek, sistem kullanımı esnasında bir sistemden beklentilerini daha iyi anlayarak bir sistemin kuruluşundaki en önemli adım olan sistem analiz adımını daha doğru gerçekleştirebilecekleri düşünülmektedir.Sistem veritabanı olarak ülkemizde oldukça yaygın şekilde kullanılan Windows işletim sistemi üzerinde çalışan Access 2000 kullanılmış, form arayüzleri Visual Basic ile tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In these day in which information is the most effective power, enterprises are trying to renew their organizations as simpler and faster to reach the information they require than their classical organization form. With the power and acceleration of information technologies, not big fish swallows a small one but fast fish swallows slow one. Every enterprise must use information technologies to survive in hard competetive conditions.In this thesis, it is aimed to show an information system can be achived in small and medium sized enterprises (SME) by a good system analyze and using MsOffice programs without any investment cost. With this system, enterprise, which is planning to achive a professional ERP system in the future, will be able to observe and understand the difficulties in implementation of the program without any cost and to achive system analyze step more efficiently.Access 2000 is used as system database, for the advantages of low cost and operating over Windows system, which is widely used in our country, and form interfaces are designed by Visual Basic programming language.