Platin elektrotun P-aminobenzoik asit ile modifikasyonu ve kararlılığının belirlenmesi
Modification of platinum electrode with P-aminobenzoic acid and determination its stability
  1. Tez No: 232982
  2. Yazar: MESTAN ANIL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, platin elektrot yüzeyinde dönüşümlü voltametri (CV) tekniği kullanılarak 4-aminobenzoik asitin elektrokimyasal yükseltgenme ve 4-karboksibenzendiazonyum tuzunun elektrokimyasal indirgenmesi ile elde edilen modifiye elektrotların kararlılıkları araştırılmıştır. Modifiye elektrotların kararlılıkları, dönüşümlü voltametri (CV) ve elektrokimyasal impedans (EIS) tekniği kullanılarak atmosfer, sulu-susuz ortamlarda ve elektrokimyasal potansiyellerdeki kararlılığı belirlenmiştir.Dönüşümlü voltametri teknikleriyle filmlerin yüzey kararlılıklarını belirlemek için 0,1 M sülfürik asitte hazırlanan 1×10-3 M dopamin redoks probu kullanılırken, elektrokimyasal impedans spektroskopisiyle (EIS) yüzeylerin kararlılıklarını belirlemek için 0,1 M KCl'de hazırlanan Fe(CN)63-/Fe(CN)64- redoks probları karışımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the stability of the modified electrodes obtained via the electrochemical oxidation of 4-aminobenzoic acid and electrochemical reduction of 4-carboxybenzene diazaonium salt were investigated on the platin electrode surface using cyclic voltammetry (CV). The stability of modified electrodes was determined in atmosphere, in the media of aqueous/non-aqueous and electrochemical potentials using cyclic voltammetry (CV) and electrochemical Impedance Techniques (EIS).While 1.10-3 M dopamine prepared in 0,1 M sulphuric acid as redox probe were used in the determination of surface stability of films via cyclic voltammetry techniques, Fe(CN)63-/Fe(CN)64- redox probes prepared in 0,1 M KCl were used in the determination of surface stability via electrochemical impedance spectroscopy.