Platin elektrot yüzeylerine tutturulmuş organik moleküllerin elektrokimyasal tekniklerle pKa değerlerinin tayini
Determination of pKa of the electrografted molecules on platinum electrode by electrochemical techniques
  1. Tez No: 232985
  2. Yazar: SEÇİL TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında, p-aminobenzoik asit ve p-aminobenzoik asidin diazonyum tuzu elektrokimyasal olarak platin elektrot yüzeyine tututurulduktan sonra elde edilen yüzeyin pKa değeri tayin edilmiştir. Platin elektrodun yüzeyi, p-aminobenzoik asidin diazonyum tuzu indirgenmesi ve amin yükseltgenmesi yöntemleri kullanılarak modifiye edilmiştir. Diazonyum tuzu indirgenmesi ile elde edilen yüzey Pt-BA ve amin yükseltgenmesi ile elde edilen yüzey Pt-NHBA olarak adlandırılmıştır. Bu modifiye yüzeylerin pKa değerleri, dönüşümlü voltametri, elektrokimyasal impedans spektroskopisi ve temas açısı teknikleri ile tayin edilmiştir. Bu üç tekniği kullanarak elde edilen pKa değerleri arasında önemli bir fark olmadığı saptanmıştır. Pt-BA yüzeyinin pKa değeri 3,986 ± 0,262 ve Pt-NHBA yüzeyinin pKa değeri 4,611 ± 0,891 olarak bulunmuştur. Her iki yüzeyi kullanarak tayin edilen pKa değerleri kendi arasında tutarlı sonuçlar vermiştir. Uygulanan dönüşümlü voltametri, elektrokimyasal impedans spektroskopisi ve temas açısı tekniklerinin pKa tayini için doğru teknikler olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the platinum electrode?s surface was modified with p-aminobenzoic acid (p-ABA) by diazonium salt reduction and amine oxidation reactions. It is shown that the surface which was occured by diazonium salt reduction is Pt-BA and occured by amine oxidation is Pt-NHBA. The pKa value is determined by cyclic voltammetry, electrochemical impedance spectroscopy and, contact angle techniques. The pKa values are not different from each other by using of these electrochemical tecniques. The pKa value of Pt-BA surface is determined 3,986 ± 0,262 and, the pKa value of Pt-NHBA surface is determined 4,611 ± 0,891. The determined pKa values by using of these two surfaces are consistent results. It is observed that, cyclic voltammetry, electrochemical impedance spectroscopy and, contact angle are accurate techniques for pKa determinations.