Schiff bazlarının bor bileşikleri ile verdiği komplekslerin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
The synthesis and structural determination of complexes formed between boron compounds and schiff bases
  1. Tez No: 232984
  2. Yazar: RAUF BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KENAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, Schiff bazlarının bor bileşikleri ile verdiği komplekslerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılmasını kapsamaktadır. Çalışmada toplam 26 adet ON, ONO, ONNO ve ONS tipli Schiff bazları ile bunların bazılarının indirgenmiş türleri ligand olarak kullanılmış ve 12 adet bor kompleksi sentezlenmiştir. Sentezlenen bor komplekslerinden X-ışını veri toplamasına uygun olanların yapıları X-ışınları tek kristal yöntemi, IR spektroskopisi, termogravimetrik ve elementel analizlerle aydınlatılmıştır. X-ışını veri toplamasına uygun olmayan kristal yapıları ise; yapısı aydınlatılmış komplekslerin IR ve termogravimetrik spektrumları ile karşılaştırılarak (referans alarak) ve literatürde yayımlanmış benzer bazı yapılar dikkate alınarak olası yapıları ortaya konulmuştur.Ayrıca, bugüne kadar X-ışınları ile veri toplamasına uygun büyüklükte kristallendirilemeyen ve toz halinde çöktürülen bazı Schiff bazlarının borik veya fenilboronik asit yanında, bor kompleksi vermeyip, bunların katalizörlüğünde X-ışınları ile veri toplamaya uygun büyüklükte düzgün kristaller verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the synthesis and structural determination of complexes formed between boron compounds and Schiff bases. In this study 26 ON, ONO, ONNO and ONS type Schiff bases together with reduced forms were used and twelve boron complexes were synthesized. The structure of synthesized boron complexes whose structrure is appropriate for X-ray data collection was identified by X-ray diffraction method, IR spectroscopy, termogravimetric and elemental analyses. Crystal structures which are not suitable for X-ray data collection were compared to IR and termogravimetric spectra of complexes whose structures were identified and consequently their possible structures were determined by paying attention to similar structrures reported in the literature.In addition, some Schiff bases, which have been precipitated as powder and which have not been crystalized in enough growth for X-ray data collection, did not yield boron complexes in boric or phenylboronic acids media. However, it was observed that they yielded crystals suitable for X-ray data collection using the acids as catalysts.