Hacıkadın Vadisi florası üzerine bir araştırma (Ankara/Türkiye)
A study on flora of Hacıkadın Valley (Ankara/Turkey)
  1. Tez No: 232995
  2. Yazar: EMİNE BURCU YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP AKAYDIN, DOÇ. DR. LATİF KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Hacıkadın Vadisi'nin (Keçiören, Ankara) florası araştırılmıştır. Kasım 2006 ve Mayıs 2008 tarihleri arasında araştırma alanına yapılan 14 gezi sonucu, 691 bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin değerlendirilmesi ile doğal olarak yetişen 52 familya ve 197 cinse ait 338 tür, 3 alttür ve 3 varyetenin yer aldığı tespit edilmiştir. Kültür olarak ise 3 cinse ait 4 takson saptanmıştır.Çalışma alanındaki endemik tür sayısı 27 olup toplam tür sayısına oranı %7,8 dir. Fitocoğrafik bölgesi belirlenebilen 117 taksondan 56'sı (%16,3) İran-Turan, 31'i (%9,0) Akdeniz ve 30'u (%8,7) Avrupa-Sibirya elementidir. Bu gruplamada yer almayan 226 takson ise (%65,8) fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen ya da çok bölgelidir.Floradaki 343 takson Spermatophyta divizyosuna aittir. Gymnosperm alt divizyosu 2 takson, Angiosperm alt divizyosu ise 341 takson içermektedir. Angiospermlerden 300 takson Dicotyledonae, 41 takson Monocotyledonae sınıfına aittir.Takson sayısı bakımından en zengin familya Asteraceae (40 takson), en zengin cins ise Trifolium (7 takson)'dur.
Özet (Çeviri)
This study concerned with the flora of Hacıkadın valley (Keçiören, Ankara). 691 plant specimens were collected between 2006 November and 2008 May in 14 field trips to study area. 338 species, 3 subspecies and 3 varieties of natural plants belonging to 197 genera, and 52 families were determined. Except for these 4 taxa belonged to 3 genera are the cultivated ones.The number of endemic species found in the area is 27, which corresponds to 7,8% of the total number of species. The distribution of the phytogeographical elements is as follows: Irano-Turanian 16,3% (56), Mediterranean 9,0% (31), Euro-Siberian 8,7% (30). The remaining 226 taxa (65,8%) could either be found in more than one area, or their phytogeographic area is unknown.343 taxa belong to division Spermatophyta. Gymnospermae has 2 taxa and Angiospermae has 341 taxa. 300 taxa of Angiospermae belong to the subclass Dicotyledonae, wheras remaining 41 taxa belong to the subclass Monocotyledonae.The largest family is Asteraceae with 40 taxa. The largest genus is Trifolium with 7 taxa.