Sarayköy-II (Çankırı) gölet yeri ofiyolit karmaşığındaki kayaların mühendislik jeolojisi
Engineering geology of the rocks in the ophiltic-complex at the Sarayköy-II (Çankiri) dam site
- Tez No: 233040
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÖZSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Çankırı İli, Eldivan İlçesi sınırları içerisinde bulunan Sarayköy-II gölet yerinin jeolojisi ve mühendislik jeolojisi özellikleri incelenmiştir. Gölet yeri ve çevresinde temel jeolojik birim Üst Kretase yaşlı Eldivan Ofiyolit karmaşığıdır. Karmaşık içerisinde radyolarit, çamurtaşı, spilit, serpantinit ve andezit bulunmaktadır. Gölet aks yerinde hakim birim radyolaritin petroğrafik, fiziksel, mekanik özellikleri incelenerek kaya kütle sınıflamaları yapılmış ve gölet yeri olabilirliği değerlendirilmiştir. Eksen yerindeki kayaçlar ?çok geçirimli? ve ?geçirimli? dir. Radyolaritin kuru birim ağırlığı 26.82 kN/m3 ile 27.88 kN/m3 arasında, ağırlıkça su emme oranı % 0.24 ile % 0.42 arasında, gözenekliliği % 0.069 ile % 1.18 arasında, tek eksenli basma dayanımı 35.8 MPa ile 54.6 MPa arasında ve nokta yük dayanım indeksi 1.58 MPa ile 2.69 MPa arasında değişmektedir. Radyolarit ?çok düşük dayanımlı kaya? sınıfında olup ?orta derecede?, ?ileri derecede? ve ?tamamen? bozunmuş kayadır. RMR sınıfına göre ?zayıf kaliteli kaya ve bloklu? ve GSI puanı 28 dir. Tektonizmanın etkisi ile kırıklı yapıya sahip radyolaritin geçirgenliğinin enjeksiyon perdesi ile azaltılması ve kazı sırasındaki şev duraylılıklarının yeniden incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, geological and engineering geology properties of rocks investigated at Sarayköy -II dam site in Eldivan, Çankırı, Turkey. The Upper Cretaceous Eldivan Ophiolithic Melange is located in the dam site and its around. The Eldivan Ophiolithic Melange composed of radiolarite, mudstone, spilite, serpantinite and andesite. Petrographic, physical and mechanical properties of radiolarites, widespread rock unit of the dam site, are investigated. Dry unit weight, water absorption in weight, porosity, unconfined compressive strength and point load index of radiolarites are change between 26.82 kN/m3 and 27.88 kN/m3, % 0.24 and % 0.42, % 0.069 ile % 1.18, 35.8 MPa ile 54.6 MPa and 1.58 MPa and 2.69 MPa respectively. Rocks in the dam axis have ?permeable? and ?highly permeable? based on Lugeon test. The radiolarites are ?poor rock?, ?moderatly wheathered?, ?highly weathered? and ?completely weathered? according to the ISRM (1981). The radiolarites are ?poor rock? based on RMR classification system. GSI value of the radiolarites is 28. Bearing capasity problems of the rock units under the dam axis are unexpected. For decreasing permeability of the radiolarites should be grouted. After excavation of the abutments slope stability should be reanalysed.