Diz osteoartrit hastalarında çamur paketi tedavisinin ağrı, fonksiyon, enflamasyon ve kıkırdak yıkımı üzerine etkisi
Effects of mud compress therapy on pain, function, inflammation and cartilage degradation in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 247067
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Diz osteoartritinde çamur paketi tedavisinin etkinliğini araştırmak ve YKL-40, hsCRP ve CTX-II düzeylerine etkisini belirlemekGereç ve Yöntem: Diz OA tanısı olan 50 hasta, randomize olarak iki gruba ayrıldı. 25 hasta Umut Termal Otel'de (Denizli-Sarayköy) mineralden zengin çamur paketi ile tedavi edildi. 25 hastaya ise kliniğimizde sıcak paket tedavisi uygulandı. Çamur paketi ve sıcak paket haftada 6 gün, 2 hafta süreyle, toplam 12 seans uygulandı. Eklem hareket açıklığı, 15 m yürüme süresi, VAS, WOMAC, Nottingham Sağlık Profili, serum YKL-40 ve hsCRP seviyeleri, idrar CTX-II seviyesi tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedaviden 3 ay sonra değerlendirildi.Bulgular: Her iki grupta, diz ağrısında hem tedavi bitiminde hem de 3. ay takibinde VAS ve WOMAC ağrı skorlarında anlamlı azalma izlendi (p0.05). hsCRP seviyelerinde her iki grupta da istatistiksel anlamlı değişiklik saptanmadı (p>0.05). İdrar CTX-II seviyeleri çamur paketi grubunda 3.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the efficacy of treatment with mud compress for osteoarthritis of the knee and to determine whether mud compress influences levels of YKL-40, high sensitivity C-reactive protein (hsCRP) and CTX-II.Material and Methods: Fifty patients with the diagnosis of knee osteoarthritis were randomly assigned to 2 groups. Twenty five patients were treated with local natural mineral-rich mud compress in the thermal resort of Umut Termal (Denizli, Turkey) and 25 patients with hot pack. Mud compress and hot pack were applied for 6 days a week for 2 weeks as a total of 12 sessions. Patients were assessed at baseline, after the 2 weeks treatment period, and 3 months after the treatment. VAS, range of motion, 15 m walking time, WOMAC index, Nottingham Health Profile, serum levels of YKL-40 and hsCRP and urine levels of CTX-II were assesed.Results: A significant reduction in knee pain (VAS and WOMAC pain scores) was observed in both groups in all assessments (p0.05). No significant change was seen in hsCRP levels in both groups during the whole follow up period (p>0.05). Urine levels of CTX-II decreased significantly in mud compress group both two weeks and three months after treatment compared to pretreatment levels.Conclusion: Mud compress and hot pack therapy are both demonstrated to be effective in symptomatic treatment of knee osteoarthritis until the end of the treatment period. Whereas only the mud compress therapy was shown to be effective in functional status over time. This is the first study using hsCRP, YKL-40, CTX-II in monitoring efficacy of mud compress therapy. hsCRP, as an inflammation marker, was not affected in both groups. Increased serum levels of YKL- 40 three months after the treatment might indicate persistence of cartilage degradation in the hot pack group. Unchanging YKL-40 level, decreasing CTX-II level mud compress therapy seems to slow down the progression of knee osteoarthritis in long term follow up. Our study demonstrated the superiority of mud compress therapy compared to hot pack therapy in the treatment of osteoarthritis of the knee, probably due to the specific effects of the minerals found in this mud.Our data suggested that treatment with mud compress may relieve pain and improve the function, moreover it may decrease the ongoing cartilage loss in patients with knee osteoarthritis as evidenced by YKL-40 and CTX-II levels.