Türk Savunma Sanayii'nde ana yüklenicileri (sistem entegratörlerinin rolü)
The role of the contractorship firms in the Turkish Defence Industry
  1. Tez No: 233057
  2. Yazar: HAKAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ZAFER UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu arastırma, ihtiyaç makamı, tedarik makamı, ana yüklenici ve alt yüklenicilerin birbirleriyle olan iliskileri çerçevesinde Türk Savunma Sanayii'nde ana yüklenici firmaların rolünün nasıl olması gerektiğine dair önerilerden ibarettir. Tezin birinci bölümünde arastırmanın konusu, amacı, önemi, varsayımları ile arastırma yöntemi ve veri toplama tekniğine değinilmistir. ?kinci bölümde, yapılan literatür arastırması sonucu elde edilen bilgilere yer verilmistir. Türk savunma sanayinde ana yüklenicilerin rolü kapsamında, savunma sanayii ve ülkeye etkisinin değerlendirilmesi, ihtiyaç makamı, tedarik makamı, ana yüklenici ve alt yüklenici kavramlarının açıklanması, ana yüklenici uygulamasının amaç ve faydaları ile ilgili açıklamalara değinilmistir. Üçüncü bölümde, tedarik makamı, ana yüklenici ve alt yüklenicilerin sorumlulukları ile seçim süreci açıklanmıstır. Dördüncü bölümde uygulama sonucu elde edilen bulgular ortaya konmus, görüsmeler sonucu tespit edilen sorunlar ile uygulama yetersizlikleri ve eksikleri açıklanıp değerlendirmeler yapılmıstır. Besinci bölümde,Türk savunma sanayinde ana yüklenicilik uygulamaları kapsamında tespit edilen uygulama yetersizlik ve eksikliklerine çözüm olabileceği değerlendirilen öneriler yapılmıstır. Bu arastırma ile; yapılan öneriler dikkate alınarak ana yüklenicilik uygulamalarının gelistirilmesi halinde ülkenin bilim ve teknoloji tabanının toplumun refah ve güvenliğine önemli katkılar sağlayabileceği sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
This investigation is about the suggestions that how the contractorship firms role might be in the Turkish Defence Industry, in the scope of the the relations between necessity and acquisition office, main contractor and subcontractor, In the first chapter, the subject, purpose, importance, assumptions, method and data collection technic of the study have been explained. In the second chapter, the data collected from literature survey have been summarized. The purpose is evaluation defence industry and its effect to the country, explanation of necessity and acquisition office, main contractor and subcontractor, aims and advantages of main contarctorship application. The third chapter is about the election period and the responsibilities of the acquisition ofice, main contractors and subcontractors In the fourth chapter, the results of interview have been explained. The main problems, deficiencies and shortages have been defined and evaluated. In the fifth chapter, some suggestions which are thought to solve these problems and deficiencies heve been put forward. It is thought that if the main contractorship application will have been developed it will support the prosperity and security, science and technology development of country by putting into practice these suggestions