Deniz ticaretinde ekonomik gemi yatırımları ve işletmeciliğinin analizi
  1. Tez No: 56158
  2. Yazar: MELTEM NUR BİNATLI
  3. Danışmanlar: DR. MUZAFFER GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Su Ürünleri, İşletme, Engineering Sciences, Aquatic Products, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
V. ÖZET ve SUMMARY Türkiye coğrafik ve stratejik konumu itibariyle deniz ticaret yolları üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca gelişmekte olan bir ülke konumunda olması nedeniyle, ithalat ve ihracat taşımaları hızla artmakta bunların da denizyolu ile yapılması önemli bir kazanç sayılmaktadır. Türkiye'nin denizyolu yük taşımacılığı son 10 yılda hızlı bir artış göstermektedir. Ancak Tük Deniz Ticaret Filosu'nun geliştirilmesi ve gençleştirilmesinin gerektiği görülmüştür. Bu çerçeve içinde Türkiye denizyolu taşımacılığının incelenmesi, yeni gelişmelere yol göstermesi önemli bir konu olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de denizyolu taşımacılığında yapılacak yeni yatırımlar ve işletme kurma girişimleri ve seçilecek uygun gemi tiplerinin belirlenmesi ağırlıklı önemi olan konular olarak gözükmektedir. Bu çalışmada Dünya ekonomisi ve ticareti ile Dünya denizyolu ticaretinin gelişimini genel bir bakışla ortaya koyduk. Türkiye denizyolu taşımacılığı konusunda karşılaştırmalar ve gelecekteki olası gelişmeler incelenerek konuya ilişkin temel verileri elde ettik...t. v'- '»*'?''?>?? ? '*. ~ -'?' asgföri*'^. /e tarıma ç^mt^iT'M göre Tfuk Dt> ?..»:-“ T'crv ::'ı,;-”'“. ?? TürtfÖÖ?Öı Tıw*# flfe'j l^m-Kiğ®^ *a*£$tf*shir» omn» % ££ Xdrfcr ':?' Pte- ^rc ?.. t”... c-ısmı^.' Aettfvıl feor^ja» ftaüteaiftM^^c» x>artc^$!^iiy4U y^»#««ti3e-lc»mi6;' tAö^«jf|3^- '^^y*4m -.T- *.. ? ?Macfc§i« f'>*fcste?îr.rj«-.ı itten rcifee** har* ş:&-oı w«im^-- >r.,gö ?. 5*'.//.*^ ?/£a;w. y -,;' ^. '"
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN ANALYSIS OF ECONOMIC SHIP INVESTMENT AND MANAGEMENT IN MARINE TRANSPORTATION Türkiye is on maritime trade lines because of its geographical and strategical position. Additionally, being a developing country, her imports and exports are under a rapid increase and the carriage of imports and exports are regarded as an important economical gain. Maritime transportation sector of Türkiye has shown an astonishing development in the last decade. However, the Turkish merchant fleet requires a further development and rejuvenation. This situation dictates the necessity of taking a look at the Turkish maritime transportation sector and shedding light for new development prospects. An important issue in this matter is the determination of the type of investment and the ship types for the never investments and management in the maritime sector This thesis involves a general look at the world economy and trade and its influence on the worldwide marine transportation sector. Comparisons with the Turkish maritime transportation field and projections for the possible developments in the future were made. The developments in the Turkish economy were investigated and the relations of the economy with the maritime transportation were conjectured. The accounts of marine transported material groups and the fleet structure related to the modes of transportation were summarised. Ship investment and management were analysed and estimated numerical values were obtained to serve as a basis for the investment and management models of the maritime sector in terms of different material groups. The share of oil tankers in the Turkish Maritime fleet is approximately 25 %. It is observed that this share is insufficient when compared with the transportation demand for crude oil or products. Therefore, it can be concluded that a crude oil carrier of about 117 000 DWT will be a feasible investment. An important material group is the crude oil, which is exported in a constantly increasing amount. The ever -diminishing Turkish tanker fleet should be expanded and rejuvenated to keep up with the increasing crude oil exports. A study of a five year old tanker was made taking the possible routes and maximum risks into account and the employment opportunities, work productivity and state revenues that would be brought by this project were estimated. It is a fact that the tax revenues will increase in the following years parallelling to the profits of this sector. 93