19. yy.-20. yy. çağdaş batı resim sanatında Uzak Doğu (Çin ve Japon) etkileri
  1. Tez No: 92890
  2. Yazar: TEOMAN ÇIĞSAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN KARAMAĞARALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
ÖZET Her kültür, alışılagelmiş değerlerinden bunaldığı ve yeniden rağbet görmeyi istediği durumlarda, birdenbire dikkatini; araştırmayı düşünmemiş olduğu (ancak, pekçoğu fazlasıyla tanıdık olan) örneklere yöneltir. Bu yeni yaklaşımla kültür, ya yemlenme için ihtiyaç duyduğu fikirlere ulaşır ya da en azından, daha önce ifade etmiş olduğu fikirlerini onaylar. Bu yaklaşım Batı'da Ortaçağ'ın sonunda ortaya çıktığında, Hristiyanlık Dünyası, eskinin birikimlerim araştırmaya başlamıştı. Uzun bir ilgisizlik döneminin ardından, aynı yaklaşım 19.yy'da tekrar ortaya çıktığında, Uzakdoğu Sanatı'na duyulan merak ile bu sanalın en fazla ilgi çekici ürünlerinden biri olan Japon baskı resimlerim, gerçekten anlama ihtiyacına ve böylece yenilenme imkanına yol açtı; bu sayede, resim sanatı da kendisine bir çıkış yolu bulmaya uğraştı. Batı Dünyası'nın Japon Sanatı 'nı keşfedişinden bu yana, yüzyılın üzerinde bir zaman dilimi geçmiştir. Avrupalı uzmanların öncelikle dikkatim çeken ilk şey; Japon porselenlerinin, seramiklerinin ve fildişi eserlerinin harikulade zerâfeti ve Japon baskı eserlerinin muhteşem güzelliği oldu. Bu uzmanlar, tamamen apayrı iki yer (Uzakdoğu ve Batı) arasında, daha önce farkedilmemiş olan münâsebetleri gündeme getirerek; kendilerim fazlasıyla hoşnut bnakan 18.yy. Fransız Sanatı'nın şıklık ve zerâfet anlayışının benzerini, Japon Kültür ve Sanatı 'nda bulduklarını düşündüler. Keza, Japon baskılan Empresyonistlere ilham verdi ve bu sanat biçimine karşı, heyecanlarının artmasını sağladı. Japon baskılan, Avrupalılar'ın nazarında bir itibar olarak görülürken, Japonya'da asla böyle bir yere konulmamıştı; sadece, güncel zevklere hitap eden bir sanat olarak değerlendiriliyordu. Nitekim, 19.yy.'ın sonunda, sadece Japon Sanatı'nın etkilediği zerâfet ve stil anlayışı nedeniyle, üslûplaşma amaçlı yaygın bir moda gelişim gösterdi -“Japonizm ya da Japonculuk”adıyla gelen bir moda - ki; Fransa'daki ve günümüze ulaşan etkisi, çok güçlü olmuştur. Bununla beraber, Japonbaskılarının cazibesi; tekrara rağmen kendini yenileyerek resmin her alanında başarıya ulaşmış olan Japon Resim Sanatı'mn, bin yıllık gelişinıinin haklı bir sonucudur. Epey bir süredir, yalnızca Doğu'nun bildiği bu zengin ve köklü miras, Batı'nm egzotik olana duyduğu meraktan nasibini aldı ve Japon baskılan, nihayet, bir yere kadar açıklanabildi. Tezde, bu olguyla ilgili çalışmalara yerverilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Every culture, as it tires of its old values and aspires to revival, will suddenly turn its attention to the lesson of models with which it has often been long acquainted, but has not thought to investigate. With this new help, it either finds suggestions it needs for rejuvenation or, at least, confirms what before it has only vaguely sensed. This process occurred in the West at the end of the Middle Ages, when Christianity began to recover from a long period of indifference to the achievements of antiquity, and occurred again in the mid- nineteenth century when a passing curiosity for Far Eastern art gave way to a real need to understand one of its most attractive products, the Japanese prints, and the need to re-stimulate, by means of it, a painting style that sought a clear direction. Over a century has passed since the West discovered Japanese art. To begin with, it was the beauty of Japanese prints and the exquisite delicacy of Japanese lacquer-ware, ceramics and ivories that caught the attention of the first European connoisseurs. The attitude of them, for example, is significant : struck by the quite unlooked-for affinities between two countries so far apart, they thought to find in Japanese art the same type of elegance and grace that so much delighted them in eighteenth-century French art. Japanese prints also came as a revelation to the Impressionists and their enthusiasm promoted this art form, in the eyes of Europeans, to an eminence it had never reached in Japan itself, where it was regarded as a minor art catering for popular tastes. There thus developed by the end of the nineteenth century a widespread vogue for a refined but dainty and affected style of Japanese art - a vogue that has lasted to the present day and in France, where its effect has been strongest, goes by the name of japonisme or japonaiserie. Japanese prints, however, for all their charm, are but the end-product of a thousand-year evolution, in the course of which Japanese painting has renewed itself again and again, tssssssimparting to each successive style a striking vividness of expression. This rich and varied heritage, of which for a long time nothing more was known in the West than what could be gleaned from curios and woodblock prints, was at last revealed to some extent. It is to the study of this phenomenon that these pages are devoted.