Çeşitli ilaç grupları'nın talebi üzerine mevsimsel ve bölgesel etkiler
The tropical and regional effects owing to the demand of various drug groups
- Tez No: 233071
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL GÜVEN GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Üretim, bir firmanın kaynaklarını kullanmaya başladığı kritik bir aşamadır. Bu aşamada yapılan yanlışlıklar doğrudan para olarak firmaya yük getirmektedir. Yapılan yanlışlıkların en önemlilerinden biri yanlış pazar tahminleri neticesinde elde ürün kalması veya müşteri talebine yetişemeyerek kardan zarar elde edilmesidir. Kısaca bir firma için hayati önem taşıyan konu pazar tahminidir. İstatistiksel teknikler günümüzde ekonomi, pazarlama gibi bölümlerin başlıca başvurdukları yöntemler arasındadır. Verilere dayalı etkili çözüm yolları sunan istatistiksel teknikler yardımıyla çeşitli ekonometrik denklemler türetilmiş ve içinde insan olgusunu barındıran pazarlama stratejilerine ışık tutmuştur. Bu çalışmada Türkiye'de çeşitli bölgelerdeki ilaç satışları verileri yardımıyla bazı tahmin modelleri geliştirilmiştir. 2003 yılından 2007 yılına kadar aylık olarak alınan veriler yardımıyla basit ve çoklu regresyon modelleri oluşturulmuştur. Bu modellerin R2 değerleri genellikle 1'e yakın yüksek değerler çıkmıştır. Bir başka ifadeyle elde edilen denklemler etkili çözümlere sahiptir. Denklemlerin yanı sıra, denklemlerin katsayıları da çoğunlukla istatistiksel olarak anlamlı değerlere sahiptir. Özellikle çoklu regresyon denklemlerinde bölgeler arasındaki farklar da incelenmiştir. Bölgeler, nüfus, eğitim, gelir seviyesi gibi faktörlerin tamamını içinde barındırmaktadır. Dolayısıyla bölgeler bazında elde edilen katsayılar aslında bu değişkenleri içermektedir. Aylar arasındaki farklılıklar da özellikle mevsimsel farklılıkların incelenmesinde önemli rol oynamıştır. Örneğin soğuk algınlığı ilaçlarının kışın daha fazla satıldığı bilinen bir gerçektir; ancak bu gerçeğin değer olarak bilinmesi asıl önemli olan konudur. İyi bir talep tahmin modeli, içinde tüm faktörleri barındıran istatistiksel bir denklem ve bu denklemin ışığında tecrübe ve diğer bilgi birikimleriyle kaynaştırılmış olandır.
Özet (Çeviri)
Manufacturing is a crucial stage in which utilization of resources starts by a company. Every mistake made in this stage affects directly increase in pecuniary loss. One of the most important mistakes causing lose of profits is overbearing or falling behind on demands of clients due to incorrect market forecasts. In brief, market forecasting is a vital subject for a company. Nowadays, statistical techniques are becoming a primary method in various fields such as economics and marketing. Statistical techniques, offering various effective data-driven solutions, are used to derive various econometric equations and to throw light on human fact issued marketing strategies. This research work proposes to develop various models of market forecasting with the assistance of pharmaceuticals selling data from various regions in Turkey. Simple and multiple regression models are developed from monthly data for the period 2003 to 2007. These models generally have high percentage of R2 values that are nearly point. In other words, these equations have many effective solutions. Quotients of these equations mostly have statistically significant values in addition their general values. The differences between regions are especially analyzed in multiple regression models. Factors such as regions, population and level of income are completely included in these. Consequently, regional quotients also include these factors. Furthermore, the differences between months have an important part on the analysis of the seasonal fluctuations. For Instance, It is a well-know fact that medicines for common cold have a high selling rate in winters. However, the knowledge in terms of value about this fact is a more important subject. A good demand forecast should have a statistical equation with all factors, and more, as well as knowledge and experiences.