Askeri lojmanlarda çevre yönetimi
The environmental management of military lodgings
- Tez No: 233075
- Danışmanlar: PROF.DR. ERALP ÖZİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son 50 yılda hızla gelisen teknoloji ve kentlesme sonucu çevre kirliligi insanlıgın en önemli sorunlarından biri olarak gündemimizde yerini almıstır. Çevre ile ilgili çalısmalar yapılmıs ve birçok isletmede benimsenerek hayata geçirilmistir. sletmeler karlarını ölçülebilir düzeyde arttırmıslar ve çalısanların motivasyonunu üst seviyelere çıkarmıslardır. Çevreyi kirleten katı, sıvı atıkların ve gaz emisyonlarının minimuma indirilmesi ve geri kazanım olanaklarının arastırılarak zorunlu olarak atılacak miktarların denetlenerek yasa ve yönetmeliklere uygun olarak bertaraf edilmesi isletmelerin amaçlarından en önemlisi olmustur. Askeri lojmanları bir isletme olarak degerlendirirsek çevresel anlamda yapılacak her türlü düzenleme ile konutlarda ikamet eden rütbeli personelin is yapma motivasyonunu artıracak ve daha basarılı birlikler yetistirmesi saglanacaktır. Bu tez çalısmasında öncelikle çevre, çevre yönetimi tanımları yapılarak ve standartları hakkında kısaca bilgi verilmistir. Ülkemizde çevre yönetimi; yasa ve yönetmeliklerde olması gereken degerler ortaya konarak örnekleriyle birlikte hava kirliligi, atıklar, atıksu,, ses ve gürültü kirliligi, görüntü kirliligi ana baslıkları altında incelenmistir. Askeri lojmanlarda çevre yönetimi kapsamında ele alınacak kirlilik türleri belirlenmis ve örnekleme olarak seçilen lojman bölgesinde yapılan anket çalısması ve ölçümlerle günlük veya aylık degerler tespit edilmistir. Elde edilen sonuçlara göre gelistirilmesi gereken konular ayrı ayrı tespit edilerek bu konuda yapılabilecek çözüm önerileri gelistirilmistir. Kısaca Askeri lojmanlar bölgesinde durum tespiti yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In recent 50 years, result of the swiftly developing technology and urbanization environment pollution keeps its countenance on the agenda. Many remarkable projects have been organized about the environment, so numerous enterprises carry them out. Enterprises increase their profits as measurable and raise the motivation of it. The most important aim of the enterprises is to exterminate the liquid, solid wastes and gas emissions in legal ways. Whether we consider the military lodgings as enterprises, any project about environment will improve or increase personnel?s motivation, so there will be well-done units According to this thesis, a brief knowledge is given about environment and the management of itself, definitions about environment. In our country environment management is observed and searched under the titles: air pollution, water pollution, wastes, noise pollution. In military lodgings about the management of environment we can define the affairs as kinds of pollutions by arranging surveys, measuring the daily and monthly values. The results we obtained show us that some topics with solutions should be improved heavily. That?s too say around the military lodgings, it was made a study about situation stabilization.