Azotobacter spp. ile aşılamanın buğday bitkisinin verim ve besin elementi kapsamına etkisinin saptanması ve biyolojik gübre üretiminde uygun taşıyıcı materyalin belirlenmesi
Yield response and nutrient concentrations of wheat inoculated with azotobacter spp. and determination of suitable carrier material for bio-fertilizer production
- Tez No: 233080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez çalışmasında, Azotobacter chroococcum'un yerli ve standart suşu ile aşılamanın buğday bitkisinin (META 2002) verim ve verim unsurları, besin elementi kapsamları sera denemesi ile araştırılarak, taşıyıcı materyal olarak torf'un kullanılması durumunda torf - Azotobacter chroococcum'un sıvı kültürü karışımına ait optimum nem düzeyleri saptanmıştır.Bu amaçla, Kastamonu ili Tosya ilçesinde her hangi bir şekilde kirlenmeye uğramamış çayır-mera arazisinden izole edilen yerli izolat, DSMZ'den getirilen standart Azotobacter chroococcum Beijerinck 1901 suşu materyal olarak kullanılmıştır. Yerli ve standart suşun 3 günlük kültürlerinin (109 CFUml?1) 20 ml'lik hacmindeki sıvı kültürleri ile sera koşullarında killi tın bünyeli toprağa (pH 7.81, organik madde % 2.07, C/N oranı 5) aşılama yapılmış ve 78 gün sonunda buğday bitkileri hasat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study showed the effectiveness of standard and indigenous Azotobacter strains on yield response and nutrient contents under greenhouse conditions and determining optimum moisture level of mixture of liquid A. chroococcum cultures and peat.For this purpose, indigenous strain isolated from uncontaminated pasture soil and standard strain, A. chroococcum strain Beijerinck 1901 (DSMZ 2286), was used as a material in the study. Soils (pH 7.81, organic matter 2.07 % and C/N ratio 5) were inoculated with indigenous and standard strains, final concentration of 109 CFU ml-1 in 20 ml liquid medium, under greenhouse condition and plants were harvested for 78 days in pots after sowing.