Çok barajlı havzalarda uzun süreli planlama
Long term plannig in multiple reservoir basin
  1. Tez No: 233115
  2. Yazar: TEMEL TEMİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Su kaynaklarının optimal olarak planlanması ve işletilmesi, ülke ekonomileri, hayat standardı, ulaşım ve çevre kirliği gibi etkenleri içerisinde barındıran karmaşık bir yapıya ve sürece dayanmaktadır. Buradaki karmaşık yapının içerisine, amaçlar ve öngörülen kriterler de yerleştirildikten sonra, su kaynakları sisteminden maksimum faydayı elde etmek ilk hedef olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu çalışmada, çok amaçlı ve çok barajlı bir su kaynakları sistemi tanımlanmıştır. Sistem uzun süreli planlama işletme optimizasyon modeli üzerine kurulmuştur. Modelde, ardışık yaklaştırmalı dinamik programlama optimizasyon tekniği kullanılmıştır.Kurulan model, Munzur Akarsu Havzası'nda Munzur Nehri ana kolu üzerinde ardışık olarak bulunan çok amaçlı ve çok barajlı bir su kaynakları sistemine uygulanmıştır. Sistemde ilk olarak kurak dönem akımlarıyla güvenilir güç enbüyüklenmeye çalışılmıştır. Elde edilen güvenilir güç sistemde kısıt olarak tanımlandıktan sonra, sulama suyu parametrik olarak değiştirilerek toplam enerji enbüyüklenmiştir. Sistemden elde edilen sonuçlar enerji ile birlikte sulama suyu faydasının enbüyüklenmesi açısından değerlendirilmiştir.Sonuç olarak, uzun süreli işletme modeli ile elde edilen güvenilir güç 104.892 MW olarak bulunmuştur. Sulama suyu miktarı 60.106 m3 olduğunda sulama faydası 19,7.106 YTL, enerji faydası 178,051.106 YTL ve toplam fayda değeri 197,751. 106 YTL olarak elde edilmiştir. Sulama suyu 60.106 m3 değerine ulaştığında toplam fayda en büyük değerine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Optimal planning and operation of water resources are depend on a complex structure and process that include country economics, life standards, and environment pollution. After adding objectives and suggested critics in this complex structure, taking the maximum benefit from water resources systems can be seen as the first target.In this study, a water resources system with multi-objective and multiple reservoirs is described. This system is set up on the optimal operation model for the long term planning. The technique of the dynamic programming with successive approximations is used for this model.Established model is applied to a water resources system with multi-objective and multiple reservoirs presented successively on the main line of the Munzur River in the Munzur River Basin. Firstly, the maximization of the firm power is studied with the flow data of the draught term. Firm power obtained is described as a constraint in the system, and then total energy in the same model is maximized by changing irrigation water parametrically. Results obtained are evaluated to the maximization of the irrigation water benefit with energy.As a result, firm power in the optimal operation model for long term planning is obtained as 104.892 MW. When the irrigation water amount is 60.106 m3, irrigation water, energy and total benefits have found as 19,7.106 YTL, 178,051.106 YTL and 197,751.106 YTL, respectively. Total benefit has reached the maximum value when the irrigation water amount is 60.106 m3.