Yinelemeli geliştirim (iterative development) temelli bir yaklaşım ve uygulamaları
An approach based on iterative development and its applications
- Tez No: 233117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ENGİN DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yazılım geliştiriminde var olan bir çok farklı yöntemden otoriteler tarafından küçük çaplı yazılım şirketleri (5-50 geliştiriciye sahip olanlarının) için en uygun olanı olarak kabul görmüş olan, yinelemeli geliştirim yaklaşımını, atik modelleme ve sözde kodla programlama süreciyle bir araya getirip, esnek ve ölçeklenebilir yapısıyla tüm yazılım firmalarına uyabilecek bir yaklaşım olarak ortaya koyulur.Nesneye yönelik tasarım ilkeleri de çalışmada detaylı şekilde prensipler halinde ele alınmıştır. Anlatılan bu prensipler sayesinde süreç içerisinde atik modellemeyi kullanırken sorumlulukları nesnelere nasıl atayacağımızı ve nelere dikkat etmemiz gerektiği vurgulanır. Son prensipler içinde yer alan sözde kodla programlama sürecinden bahsedilirken de, geliştirme esnasında uygulayacağımız basit bir yaklaşımın nasıl daha önce verilmiş tasarım kararlarını kolayca kontrol etmenize yardımcı olacağı gösterilir. Çalışmada kendine yer bulamayan tek yazılım süreci aktivitesi yapılan geliştirimi doğrulamak için yapmamız gereken testlerdir. Bu aktivitenin yer almama sebebi de, çalışmanın başlarında yazılım geliştirimi hakkında bilgi verilirken bahsi geçen test türlerinin sürecimize kolayca uygulanabilecek olması ve test güdümlü geliştirim temel alınmadığı için özel bir açıklamaya da ihtiyaç duymamalarıdır.
Özet (Çeviri)
According to authorities the most appropriote software process for small software companies is iterative development. Iterative development is merged with agile modeling and the pseudocode programming process, presenting a scalable approach that becomes applicable for most software companies. Also, object oriented design basics are explained in detail within principles (or patterns). By using these principles, a solution is explained for the problem of assigning responsibilities to objects while using the methodoligies that are recommended by agile modeling. And after explaining the pseudocode programming process we will see that, we will be able to check our design decisions while applying pseudocode programming process. All activities in the process (that are relevant to actual software developlment) are all explained in detail. The only exception is the testing. Testing is not explained in detail at the last section where all the activities explained. The reason for this is, the approach recommended here is not based on test driven development. And all testing methods that are applicable to our software process are mentioned in the basic concepts section.