Doğurucu fonksiyonlar içeren lineer pozitif operatörlerin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of linear positive operators including generating functions
- Tez No: 233199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞDELEN YEŞİLDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, lineer pozitif operatörlerle ilgili genel bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde; Meyer-König ve Zeller operatörü ve genelleştirilmesi ile ilgili bilgiler verildikten sonra, bu operatörün yaklaşım özellikleri, r-inci genelleşmesi ve diferensiyel denklemlere uygulanması üzerinde durulacaktır.Dördüncü bölümde; doğurucu fonksiyonların belirli sınıfını içeren pozitif operatörlere yer verilmiştir. Bölümün ileriki kısımlarında operatörlerin yaklaşım özellikleri, r-inci genelleşmesi ve diferensiyel denklemlere uygulanması özelliklerine değinilmiştir.Son bölümde; iki değişkenli Meyer-König ve Zeller operatörlerinin genelleşmesi ele alınmıştır. Ayrıca bu operatörlerin de yaklaşım özellikleri ve kısmi türevli denklemlere uygulanması verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters.The first chapter is devoted to introduction.In the second chapter, general informations about the linear positive operators are given.In the third chapter, after giving informations of MKZ operators and generalizations,the approximation properties of these operators, generalization of r-th order and application to differential equations are analyzed.In the fourth chapter, on positive operators involving a certain class of generating functions are discussed. In the following parts, the approximation properties of these operators, generalization of r-th order and application to differential equations are examined.In the last chapter, the generalization of bivariate MKZ operators is dealt. Moreover, the approximation properties of these operators and application to partial differential equations is found.