Duruk imgelerde damgalama ve veri saklama
Digital watermarking and data hiding in still images
- Tez No: 233211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA TELATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Sayısal teknolojilerdeki hızlı gelişmeler ve internet kullanımındaki artan talep çoğulortam öğelerinin korunmasını her geçen gün zorlaştırmaktadır. Sayısal veriler doğası gereği herhangi bir kalite kaybına uğramadan kopyalanabilmekte ve kolayca dağıtılabilmektedir. Bu yüzden, telif hakkı koruma, içerik koruma vb. gereksinimler için sayısal damgalama yöntemleri önerilmektedir. Bu çalışmada da asıl amaç gürbüz bir damgalama yöntemi geliştirmektir. Tekil değer ayrışımı (TDA) damgalama uygulamalarında kullanılan dönüşüm tekniklerinden biridir. TDA'yı kullanan yöntemlerin önemli bir kısmında damga karışıklığı problemi bulunmaktadır. Bu çalışmada, damga karışıklığının nedenleri ortaya konmuş, bu probleme sahip yöntemler incelenmiş ve sorunun çözümüne yönelik yöntemler önerilmiştir. Başka bir yaklaşımda, TDA ve temel bileşenler analizi (TBA) önceki kullanımlarından farklı olarak referans imge oluşturma amacıyla kullanılmış ve gürbüz bir yöntem önerilmiştir. Gürbüz damgalamanın önemli bir parçası olarak, geometrik saldırıları noktasal öznitelikler yardımıyla düzelten bir yöntem ve geometrik saldırılara karşı gürbüz bir damgalama yöntemi önerilmiştir. Önerilen her yöntemin başarımı incelenmiş ve literatürdeki çalışmalardan üstün yönleri deney sonuçlarıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid developments in digital technology and increasing demand on internet usage make diffucult the protection of multimedia items day by day. By nature of digital technology, they can be copied with no quality degradation and can be distributed easily. Digital watermarking methods have been proposed for the requirements such as copyright protection, content protection, etc. Then, the main aim of this study is to develop a robust watermarking method. Singular value decomposition (SVD) is one of the transformation methods used in watermarking. Important part of the methods employing SVD has watermark ambiguity problem. In this study, the reasons of watermark ambiguity are stated, SVD based methods having this problem are examined and some methods are proposed to solve the mentioned problem. In another approach, being different from the previous usages, SVD and principal component analysis (PCA) are used to form reference images, and a robust method is proposed. As an important part of the robust watermarking, a geometric distortion correction method based on salient features and a robust watermarking method against geometric attacks are proposed. The performances of all of the proposed methods are examined and their better points against the examples in the literature are stated with experimental results.