İkinci harmonik üretim deneyinin kurulması
Setting up the second harmonic generation experiment
- Tez No: 233213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. GÜL YAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, 1064nm dalga boyunda Nd:YAG lazerinden ikinci harmonik üretimini sağlayacak deneysel düzeneğin kurulumu ve bu düzenekten yüksek verimlilik sağlayacak teorik temeller verilmiştir. Bu uygulamalar için referans bir malzeme olan Beta-Baryum Borat (BBO) kristali incelenmiştir. Bunun yanında malzemelerin yüzeysel özelliklerini incelemek için yansıma yoluyla ikinci harmonik üretimi deney düzeneği kurulup test verileri alınmıştır. Bu deney düzeneklerinin bilgisayar otomasyonunun sağlanması için Labview programlama dilinde bir otomasyon programı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have made second harmonic generation experimental set up and explained its theoretical methods which proves the most efficiency at 1064 nm Nd:YAG laser. We used Beta-Barium Borate (BBO) crystal which is the reference crystal for these applications. Moreover, we have set up surface second harmonic generation experiment for investigate the surface probing of materials. To computer automation of the experiments we wrote a computer program in Labview programmig language, and we got experimental data of BBO crystal.