Kırmızıaltı serbest elektron lazerlerinin temel ve uygulamalı araştırmalarda kullanımı
The use of infrared free elctron lasers in basic and applied sciences
- Tez No: 233214
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada kırmızıaltı serbest elektron lazerinin (IR-SEL) çalışma prensibi genel olarak tanımlandıktan sonra temel ve uygulamalı bilimlerdeki araştırma ve uygulama potansiyeli ve uygulama yöntemleri incelenmiştir. Bu kapsamda, Ankara Üniversitesi koordinatörlüğünde, Devlet Planlanma Teşkilatı (DPT) desteği ile kurulum çalışmaları sürdürülen Türk Hızlandırıcı Merkezi Kırmızıaltı Serbest Elektron Lazeri (THM IR SEL) tesisinin araştırma potansiyeli ve burada kullanılması düşünülen yöntemler hakkında araştırma yapılmıştır.Kırmızıaltı bölgede dalgaboyuna sahip SEL' in (IR SEL) malzeme bilimi, biyoteknoloji, nanoteknoloji ve fotokimya alanlarında uygulama potansiyeli araştırılmıştır. Dünyadaki önemli IR-SEL laboratuarları olan iFEL (Japonya), CLIO (Fransa), ELBE (Almanya), FEL-SUT (Japonya), Vanderbilt (ABD), FELIX (Hollanda) ve JLab (ABD) IR SEL laboratuarlarının uygulama alanları incelenerek, THM IR SEL laboratuarının deney istasyonlarının genel yapısı ve 2-185 mikron arası IR SEL'in için olası uygulama alanları ve kullanım teknikleri detaylıca araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the physics, and applications of IR FEL in basic and applied sciences for research and development are investigated. In this frame, the main parameters and research potential of Turkish Accelerator Center Infrared Free Electron Laser Facility (TAC IR FEL) are described that is a project ongoing under the coordination of Ankara University with support of State Planning Organization (SPO) of Turkey since 2006.Application potential with different methods of IR FEL in semiconductors, material science, photochemistry, biology and nanotechnology are given. To describe the research potential of TAC IR FEL Facility, typical applications in well known IR FEL laboratories from the world like iFEL (Japan), CLIO (France), ELBE (Germany), FEL-SUT (Japan), Vanderbilt (USA), FELIX (Netherland) and JLab (USA), are considered. As a result, the structure of experimental stations and considered techniques are explained for TAC IR FEL Facility that will cover 2-185 microns wavelengths.