Trabzon ilinde altın ve gümüş işlemeciliği
Gold and silver working in Trabzon
- Tez No: 233218
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışmada, Trabzon ili altın ve gümüş işlemeciliği içerisinde yer alan hasır örgü, telkari ve kazazlık tekniği ile üretilen takılar, takıların üretim tekniklerinin geçmişteki ve günümüzdeki durumu araştırılmıştır. Takı yapımında kullanılan araçlar, her bir üretim tekniğinin yapım aşamaları, üretilen ürünlerin özellikleri, takı üretimi yapan ustaların özellikleri belirlenmiştir. Hasır örgü, telkari ve kazazlık teknikleri ayrı veya birlikte kullanılarak yeni takı tasarımları oluşturulmuştur.Ayrıca hasır örgü, telkari ve kazazlık teknikleri kullanılarak altın ve gümüş işlenerek üretilen takılar incelenmiş, fotoğraflanmış ve özellikleri hazırlanan bilgi formlarında sunulmuştur. Tekniklerin tüm yapım aşamaları fotoğraflarla desteklenerek tespit edilmiştir.Takı üretimi yapan altın ve gümüş işlemeciliği ile uğraşan ustalara uygulanan yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilen bilgiler değerlendirilmiş ve ustaların demografik özellikleri, çalışma koşulları, sağlık sorunları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study sets out to examine the present and past situation of production techniques of jewelry and jewelry produced using the techniques of straw weaving (hasır örgü), filigree (telkari) and kazazlık, which are among gold and silver working in Trabzon province. Materials used in the production of jewelry items, phases of production, specifications of the jewelry items produced and the competencies of the craftsmen have been found out. New jewelry item designs were created using straw weaving (hasır örgü), filigree (telkari) and kazazlık techniques separately and together.Besides, using the techniques of straw weaving (hasır örgü), filigree (telkari) and kazazlık, jewelry items produced through gold and silver working were examined, photographed and their specifications were presented in the information sheets prepared.Information obtained through the structured interview form applied to craftsmen in gold and silver working was assessed and demographic features, working conditions and health problems of the craftsmen were found out.