İki higgs dubletli modellerde ve minimal süpersimetrik standart modelde CP-bozulumu
CP-violation in two higgs doublet models and minimal supersymmetric standard model
- Tez No: 233217
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. ZEKERİYA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışması iki ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde CP bozulumu içeren genel iki Higgs dubletli model ayrıntılı şekilde analiz edilmektedir. Modelin iki farklı parametrizasyonu tanımlanarak her birinde üçlü Higgs kuplajları incelenmektedir. Higgs kuplajlarının analizinde tek-halka mertebesinde etkin potansiyel yaklaşımı kullanılarak ışımasal düzeltmeler yapılmaktadır. Ağaç-mertebesinde parametre uzayının izinli bölgelerinde üçlü kuplajlar nötral Higgs bozonlarının karışım açılarına çok kuvvetli bir bağımlılık göstermektedirler. Üçlü Higgs kuplajlarına tek halka-mertebesinde etkin potansiyel yöntem kullanılarak yapılan ışımasal düzeltmeler, genelde kuplaj değerlerini ve aynı zamanda nötral sektör karışım açılarına duyarlılığı arttırmaktadır. Tezin ikinci bölümünde ise, kompleks parametreli Minimal Süpersimetrik Modelde (MSSM) skuarkların fermiyonik iki-cisim bozunumu sayısal olarak incelenmiştir. Bu analiz yapılırken özellikle Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP)'dan elde edilen verilerin modelin parametreleri üzerine getirdiği kozmolojik sınırlamalar göz önünde bulundurulmuştur. Skuarkların fermiyonik bozunum kanalı için CP-faz bağımlılığı incelenerek dallanma oranları ve toplam bozunum genişliği hesap edilmiştir. Üçüncü skuark ailesinin fermiyonik bozunumlarına ait genişlikleri, birinci ve ikinci ailede de olduğu gibi, CP-fazına önemli bir derecede bağımlılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two main parts: In the first part, the general two-Higgs-doublet model with CP violation is analyzed in detail. Two different parametrizations of this model are described and then the trilinear Higgs couplings for these two parametrizations are studied. In the analysis of the Higgs trilinear couplings, radiative corrections in the one loop effective potential approximation are included. Within the allowed domain of the parameter space of the model at the tree level, the trilinear couplings can have a very strong dependence on the neutral Higgs boson mixing angles. In general, the radiative corrections to the Higgs trilinear couplings calculated using the method of one-loop effective potential enhance their values and the sensitivity to the neutral-sector mixing angles. In the second part of the thesis, the numerical investigation of the fermionic two-body decays of squarks in the Minimal Supersymmetric Standard Model (MSSM) with complex parameters is presented. In the analysis, the cosmological bounds imposed by Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) are particularly taken into account. The total decay widths and the branching ratios for the fermionic decay channels of squarks are calculated and their CP-phase dependences are plotted. The CP-phase dependence of the fermionic decay widths of the third family squarks, as well as those of the first and second families, is quite significant.