The past and present of the art of Mardin filigree
Mardin telkâri sanatının dünü ve bugünü
- Tez No: 825376
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ARAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış Anadolu topraklarında, günümüze kadar ulaşan Trabzon Hasırı ve Kazaziye takıları, Van ilinin savatla bezenmiş takıları, Mardin ili ve Midyat ilçesinde üretilen telkâri takı ve aksesuarları tarihimizden bu güne hediye olarak ulaşan kütürel miraslar kapsamında ele alınmaktadır. 2003 yılında UNESCO ve 2006 tarihinde TBMM tarafından kabul edilen Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi'nde yöresel el sanatları alanına telkâri takı yapım sanatı da eklenmiştir. Geçmişi çok eskilere dayanan ve özellikle Mardin'in Midyat ilçesinde Süryani ve Müslüman ustalarca tamamı el işçiliği becerileri ile Telkâri üretilmektedir. Telkâri yöre halkı için iç turizm ve dış turizm açısından son derece önem arz etmektedir. Telkâri takı yapım sanatı coğrafi işaret alarak yöresel kimliğini de korumuştur. Telkâri; tasarımı yapılmış takı yada aksesuarların dış çatısını ve iç dolgusunu oluşturmak için farklı kalınlıklarda üretilen gümüş ya da altın teller kullanılarak tamamlanan ayrıca cubuk ve toz kaynak işlemiyle sağlamlaştırılan ağırtma işlemiyle de kullanıma hazır hale getirilen yöresel takı sanatıdır. Bu çalışma eski Mardin takıları ve günümüzde yapılan telkâri takı ve aksesuarlarda kullanılan materyaller ve teknikler karşılaştırılarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Anatolian lands, which have hosted many civilizations, the Trabzon Straw and Kazaziye telkari that have survived until today, the jewelry decorated with niello in the province of Van, the telkari jewelry and accessories produced in the province of Mardin and Midyat are considered within the scope of the cultural heritages that have survived from our history to this day. In the Convention on the Protection of Intangible Cultural Heritage, which was accepted by UNESCO in 2003 and by the Grand National Assembly of Turkey in 2006, the art of making filigree jewelry was added to the field of local handicrafts. Telkari is produced by Syriac and Muslim masters with handcraft skills, especially in the Midyat district of Mardin, which dates back to ancient times. Telkari is extremely important for local people in terms of domestic and foreign tourism. The art of making telkari jewelry has also preserved its local identity by taking geographical indications. telkari; It is a local jewelry art that is completed by using silver or gold wires produced in different thicknesses to create the outer roof and inner filling of the designed jewelry or accessories, and also made ready for use by the weighting process, which is strengthened by rod and powder welding process. This study is explained by comparing the materials and techniques used in ancient Mardin jewelry and today's telkari jewelry and accessories.